Moda PR'ına Giriş | İstanbul Moda Akademisi
Eğitimler
 

Moda PR'ına Giriş

Süre:
1.5 ay (30 saat)

Gün ve Saat:
Pazartesi ve Çarşamba, 18.30 – 21.30

Başlangıç Tarihi:

Program Dili:
Türkçe

Detaylı bilgi için:
0212 219 41 41 (1114-1217)

Hızın git gide ivme kazandığı, yeni iletişim kanallarının ortaya çıktığı ve rekabet koşullarının gittikçe zorlaştığı moda dünyasında iletişimin doğasının değişmesi; halkla ilişkiler araçlarının etkili şekilde kullanılması gerekliliğini yarattı.

Bu programla modada halkla ilişkiler ve iletişim alanında başarılı bir kariyer için gereken teorik ve pratik altyapıyı kazanırken; bugünün iletişim dünyasının hızlı tepki veren, dinamik, tahmini zor, meşakkatli ve bir o kadar da büyüleyici dünyasını keşfedin.

Moda Pr'ına Giriş

 • Pazarlama, marka ve iletişim teknikleri ile stratejilerine hakim olacak,
 • Halkla ilişkilerin marka yönetimindeki rolü ve önemini kavrayacak,
 • Markalar için stratejik iletişim planı oluşturabilecek,
 • PR Takvimi ve bütçelemesi oluşturabilecek ve aynı zamanda analizini ve ölçümlemesini yapabilecek,
 • Basınla ilişkiler sürecine hakim olacak ve medya planı geliştirebilecek,
 • Showroom yönetimine hakim olacak,
 • Marka stratejisini güçlendirecek çeşitli moda etkinlikleri planlayabilecek,
 • Sektöre dair geniş bir iletişim ağı oluşturabileceksiniz.
 • Moda iletişimi ve halkla ilişkiler alanında kariyer hedefleyenler,
 • Firmalarda pazarlama, iletişim ve marka yönetimi alanlarında çalışanlar,
 • Moda sektörünün farklı alanlarında çalışıp moda iletişimi konusunda kendisini geliştirmek isteyenler,
 • Kendi moda markasını yaratmak isteyenler.

Moda sektöründe yer alan PR ajanslarında, perakende firmalarında, markalarda, çeşitli moda bağlantılı organizasyon ve kurumlarda aşağıdaki pozisyonlarda çalışabilirsiniz:

 • Halkla İlişkiler Uzmanı (PR Uzmanı)
 • Pazarlama ve İletişim Uzmanı
 • Marka Uzmanı
 • Etkinlik Uzmanı

Katılımcılar mülakatla seçilir

PROGRAM İÇERİĞİ

Moda İletişimi ve Halkla İlişkiler

Modada iletişim ve halkla ilişkiler alanı birçok farklı platformun bir arada kullanılması aracılığıyla modanın yaratıcı bir şekilde iletişiminin ve tanıtımının yapılmasına odaklanır.

Bu modülde PR araçlarını en etkili şekilde kullanmayı keşfederken aynı zamanda iyi sunulmuş bir ürünün, servisin, düşüncenin veya görselin medyayı ve dolayısıyla tüketiciyi nasıl etkilediği anlatılır.

Stratejik iletişim planının belirlenmesi ve bu plana uygun PR takvimi ve bütçelemenin oluşturulması ile başlayan bu modülde ana olarak Basınla İlişkiler Yönetimi, Showroom ve Etkinlik Yönetimi konuları işlenir.

Basınla İlişkiler Yönetimi kapsamında medya stratejilerinin belirlenmesi, günlük medya takibinin gerçekleştirilmesi, basın dosyası hazırlanması ve dağıtımı, geleneksel ve dijital medya kanallarının beraber kullanımı ve sosyal medya uygulamaları incelenir.

Showroom bölümünde marka ve tasarımcıların ürünlerinin teşhiri; ürünlerin dizi, sinema ve styling çekimleri gibi farklı mecralarda kullanımı ile ünlülerin ürünler üzerindeki tanıtım gücü ele alınır.

Etkinlik Yönetimi kapsamında ise basın günleri ve moda haftalarının düzenlenmesi, defile ve fuar organizasyonları, özel satış günleri ve farklı etkinlikler planlama becerileri geliştirilir.

Farklı PR uygulamaları, kriz yönetimi, sosyal sorumluluk çalışmaları bu bölümde incelenen diğer konu başlıkları arasındadır.

Proje

Program sonunda bir moda ya da tasarımcı markasının yıllık iletişim planının çıkarılması üzerine eğitmenler danışmanlığında bir proje gerçekleştirilir. Program süresince edinilen bilgilerin hayata geçirilmesini sağlayacak bu proje, aynı zamanda iş hayatında kullanılabilecek önemli bir referansınız olacak.

BAĞLANTILI EĞİTİMLER

Egitmen: Feride Tansuğ

Feride Tansuğ, lisans eğitimini Paris IPAG’da İşletme Bölümü’nde, lisansüstü eğitimini ise Sorbonne University’de Uluslararası İlişkiler alanında tamamladı. Kariyerine bankacılık sektöründe Washington DC, World Bank’te başlayan Tansuğ, Banque Populaire ve Peugeot gibi çokuluslu şirketlerde uluslararası ticaret konusunda uzmanlaştı. Moda sektörüne ilk adımını, trendleri belirleyen bir şirket olan Peclers firmasının Türkiye pazarını geliştirerek attı. 2007’de Paris’in önde gelen Fashion PR ofislerinden L’Appart PR Paris’in sahibi Marck Ronzier ile Türkiye L’Appart’ı açtı. Halen L’Appart PR İstanbul’un Genel Müdürlüğü’nü yapıyor.

Egitmen: Gökçe Algan

Galatasaray Lisesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi ve Sciences-Po Paris’te Uluslararası İlişkiler alanında lisans eğitimini bitiren Gökçe Algan, yüksek lisansını Université Paris I-Panthéon Sorbonne’da Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler üzerine tamamladı. 2009 yılında Birleşmiş Milletler New York’ta staj, 2010 yılında bir düşünce kuruluşu olan Institut de Relations Internationales et Stratégiques Paris (IRIS)’de araştırmacı asistanlığı yaptı. 2011 yılından beri L'Appart PR'da çalışıyor ve sırasıyla Marka Asistanı, Marka ve Sosyal Medya Koordinatörü ve Kıdemli Marka Yöneticisi görevlerinde bulundu. L’Appart PR bünyesinde Christian Louboutin, Bulgari, Miu Miu gibi lüks segment markalarını; COS, Swatch, G-Star Raw gibi hazır giyim markalarını; NARS, NUXE, Christian Louboutin Beauté gibi güzellik markalarını; Mandarin Oriental, Bodrum, Mercedes-Benz gibi yaşam stili markalarını; Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul organizasyonunu yönetti. Türkiye’de ve yurt dışında markaların global etkinliklerine ve pazarlama/PR toplantılarına katıldı. Ocak 2018’den beri L’Appart PR’da yönetici direktörlük görevini sürdüren Gökçe Algan, İstanbul Moda Akademisi'nde Moda PR'ı derslerini veriyor. Freelance yazar olarak Harper’s Bazaar, L’Officiel, Time Out Istanbul, National Geographic gibi mecralara içerik üretiyor.

 

 

İMA Eğitimlerine Başvurmak için Formumuzu Doldurun...