İş birlikleri | İstanbul Moda Akademisi
İş birlikleri
 

İş birlikleri

Meslek temelli öğrenim sistemini benimseyen İMA, moda endüstrisiyle pek çok alanda iş birliklerinde bulunma ayrıcalığına sahiptir ve eğitim programlarını bu ayrıcalıklı projelerle destekler.

Eğitim İş birlikleri

İMA, öğrencilerinin profesyonel hayat ile eğitim esnasında tanışmalarına olanak sağlar ve teorik eğitimi mesleki uygulamalarla güçlendirir. Eğitimlere katılan sektör profesyonelleri, yöneticileri ve tasarımcılar sayesinde öğrencilerini uygulamalı endüstri projeleri deneyimletir.
İşlenen programın konusu ve ihtiyaçlarına göre Endüstri Projeleri ve Tasarımcı Projeleri olarak iki gruba ayrılan projelerin hedefi, program içeriğinin sektör gerçeklerini yansıtan deneyimlerle kuvvetlendirilmesidir.

Endüstri Projeleri

Endüstri projeleri, İMA’nin meslek temelli eğitim anlayışını destekleyecek şekilde, öğrencilerin moda endüstrisini içeriden bir gözle anlamalarını ve hazırlanmalarını sağlayan projelerdir. Belirli dönemlerde gerçekleşen bu projeler endüstrinin güncel konularına değinen vaka çalışmalarına ek olarak  görsel araştırmalardan tasarım geliştirmeye, malzeme seçiminden numune üretimine kadar olan tasarım sürecini gerçekte olduğu gibi örneklendirmek üzere planlanmıştır. Moda alanında eğitim alan tüm öğrencilerden, endüstriden bir firma tarafından hazırlanmış bir brief’e cevap vererek çözümler üretmeleri istenir. Böylece öğrenciler, sektörde önde gelen ve etkin bir role sahip olan bir firmanın koşulları altında çalışmanın nasıl süreçleri içerdiğini, tasarımdan üretime tüm aşamaların iş hayatında nasıl vuku bulduğunu deneyimleme fırsatı bulurlar. Yenilikçi ve araştırmacı yaklaşımlar sergileme konusunda cesaret kazanarak içinde bulunduğu endüstrinin ve pazarın koşullarını daha iyi kavrarlar.

İMA Endüstri Projeleri kapsamında moda tasarımı eğitimi alan öğrenciler, sekörün içinden bir firmadan brief alarak koleksiyonlarını tasarlarlar. Styling eğitimi alan öğrenciler eğitmenlerinin belirlediği temalar doğrultusunda mood board’larını hazırlar ve hazırlamış oldukları board’lara uygun moda çekimlerini gerçekleştirirler. Bu çekimler profesyonel model ve saç-makyaj ekiplerinin katkılarıyla editoryal bir çekim olarak gerçekleştirilir. Styling kombinleri öğrenciler tarafından, İMA’ya destek veren markaların gönderdikleri ürünler ile yapılır. Moda editörlüğü eğitimi alan öğrenciler ise eğitim boyunca gerçekleştirdikleri styling, moda makalesi yazarlığı, röportaj teknikleri, defile raporlama ve alışveriş sayfaları gibi projelerini eğitimin sonunda gruplar halinde basılı bir dergi haline getirirler. 

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

Tasarımcı Projeleri

İMA Tasarımcı Projeleri, endüstriyel projeler gibi, İMA’nın meslek temelli eğitim anlayışını pekiştirmek üzere öğrencilerin endüstrinin başarılı tasarımcıları ve profesyonelleri buluşmaları, seminerler ve ortak projelerde bir araya gelmelerinden oluşur. Bu projeler kapsamında öğrenciler, sektörde tasarımın yeri ve önemini içeriden bir gözle inceleme ayrıcalığına sahip olurlar. Bu projelerin odak noktası öğrencilerin Türkiye ve uluslararası platformlarda başarı gösteren moda tasarımcıları ile ortaklaşa projeler yürüterek görsel araştırmalardan tasarım geliştirmeye, malzeme seçiminden numune üretimine kadar yaşanan tüm tasarım sürecini gerçekte olduğu gibi tanık olmalarıdır. Tasarımcı olmak, bir tasarım kimliği oluşturmak ile direkt ilişkilidir. Öğrenciler bu tasarımcı projelerinin desteğiyle yeni tasarım fikirlerini hayata geçirirken daha yenilikçi ve araştırmacı yaklaşımlar sergileme konusunda cesaretlendirilir ve içinde bulundukları sektör ve pazarın koşullarını analitik bir gözle analiz edebilme becerisi elde etmiş olurlar. Program bünyesinde gerçekleştirilen projelere ek olarak firma ve tasarımcılarla geliştirilen bağımsız projeler de gerçekleştirilir ve öğrencilerin bu projelerde yer alması teşvik edilir.

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

 

 

Staj İş birlikleri

Kişisel ve profesyonel gelişim, İMA’da sadece program içerikleriyle sınırlı değil. İMA, çalışma hayatını yaşayarak öğrenebilmeleri için, öğrencilerine staj imkanı sunuyor. Başarı ile tamamlanan bir staj sayesinde daha okul hayatları içerisinde kariyerlerinin yönünü çizmeye başlayan İMA öğrencileri, staj esnasında değerli pratik deneyimi kazanıyor.

Moda Tasarımı, Kalıp ve Model Geliştirme, Moda Yönetimi, Moda Fotoğrafçılığı, Moda Editörlüğü, Styling, Stil Danışmanlığı, Moda PR’ı, Modada E-Ticaret ve Dijital Pazarlama başta olmak üzere İMA’nın eğitim programlarının bir çoğunda staj fırsatları mevcuttur. İhtiyaç duyduğu alanlarda yetiştirmek üzere stajyer görevlendirmek isteyen kurumlar İMA’nın İnsan Kaynakları Birimi ile iletişime geçerek işbirliğini başlatabilirler.

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

Burs İş birlikleri

Moda sektörünün ihtiyaç duyduğu güncel meslek kollarını belirleyerek buna yönelik eğitim programları geliştiren İMA, aynı zamanda yaratıcı ekonomiye de katkı sağlıyor. İMA’nın kurum kültüründe, genç yetenekleri keşfetmek, onlara parlak bir kariyer sunmak, bu yolda yürürken onları desteklemek ve sektöre tasarım alanında yetenekli gençler kazandırmak önemli yer tutar. Burs olanakları, gençlere verilen bu desteğin başında gelir. İMA, sektörde yer alan değerli firmaların destekleriyle oluşturulan burs havuzuyla Moda Tasarımı ile Moda Tasarımında Kalıp ve Model Geliştirme Programları’ndan mezun pek çok genci meslek sahibi yaptı. 

İMA’nın burs havuzuna katkıda bulunarak kendi personelini yetiştirmek isteyen kurumlar okul yönetimi ile iletişime geçerek işbirliğini başlatabilirler.

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

Kariyer Desteği İş birlikleri

Endüstriden beslenerek yine endüstriye kaynak yetiştiren bir anlayışla çalışan İMA, etkin insan kaynağının doğru noktalara yerleşmesi konusunda sorumluluğu üstlenir. Bu anlayışla verilen kariyer desteği hizmeti, İMA öğrencilerinin ve mezunlarının kendi potansiyellerini, eğilimlerini keşfetmeleri ve hedeflerini belirlemeleri için gereken desteği verir. Öğrenci ve mezunların sektörle buluşmalarına olanak sağlayan eğitim sistemini benimseyen İMA, kariyer yapmayı hedefleyen gençlerin bu alandaki girişimlerine yardımcı olur. Yıl içerisinde düzenli olarak öğrenci ve mezunlara kariyer planlama danışmanlığı yapılır, ‘Özgeçmiş Yazmak’ ve ‘Mülakat Teknikleri’ vb. etkili iş ve staj arama konularında bire bir görüşmeler düzenlenir. Kariyer desteği kapsamında yapılan danışmanlık çalışmalarının ardından öğrencinin ve mezunun kariyer beklentisiyle uyumlu bir firmaya yönlendirme yapılır.

Ayrıca İMA, her yıl mezuniyet sergisi ile sektöre uğurladığı mezunları için düzenlediği ‘‘SEKTÖR BULUŞMALARI ETKİNLİĞİ’’ ile öğrencilerini sektörün önemli isimleriyle bir araya getirir. Sektör Buluşmaları Etkinliği kapsamında sektörün önde gelen markalarının yöneticileri, moda ve hazır giyim sektörü hakkında güncel bilgileri paylaşmakla birlikte, İMA’nın mezuniyet sergisini dolaşarak, mezuniyet çalışmalarını mezunların kendilerinden dinlerler. Genç tasarımcılarla bir araya gelerek mezunların yıl boyunca yaptığı çalışmaları değerlendirerek; katılan öğrencilere kendi firmalarına ilişkin istihdam süreç ve önerilerini sunarlar.

Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayın

Etkinlik İş birlikleri

İMA, öğrencilerinin moda, sanat ve tasarım yaklaşımlarını geliştirmek, görsel ve entelektüel altyapılarını beslemek amacıyla akademik ve sürekli eğitimlerinin yanı sıra çeşitli seminer, workshop, fuar ve sergi gibi sanata ve modaya dair değerli organizasyonlar düzenler ve ev sahipliği yapar.

New Gen Show

İMA, okuldan moda haftalarına hızlı bir geçiş imkanı sunar. Öğrencilerine, global moda haftaları takviminde yer alan İstanbul Moda Haftası kapsamında mezuniyet koleksiyonlarını sergileme fırsatı sunan tek okuldur. New Gen, yetenekli ve gelecek vaat eden moda tasarımcılarına profesyonel kapsamda destek vermek amacıyla İstanbul Moda Akademisi tarafından kurulmuş bir platformdur. Moda Tasarımı eğitimini tamamlamış, kendi markalarını geliştirme potansiyeline sahip genç yetenekleri moda dünyasına adım atmaya hazırlar; yaratıcılıklarını, bilgilerini ve yönetimsel becerilerini üretim dünyası ile birleştirme becerisi kazandırarak profesyonel koleksiyon hazırlaması, kendi markasını bulması ve sürdürülebilir olmaları konularında destekler. New Gen’de yer alan genç yetenekler, koleksiyonlarını Fashion Week Istanbul’da gösterme fırsatı yakalar. New Gen defilesinde yer alacak tasarımcılar her yıl sektörün uzman isimlerinden oluşan jüri değerlendirmesi sonucu seçilir ve ilkbahar – yaz, sonbahar – kış koleksiyonlarını sunmak üzere FWI’un 2 sezon takviminde yer alır.

İMA’nın yetiştirdiği ve desteklediği genç tasarımcılar ile NEW Gen defileleri kapsamında iş birliği yapmak isteyen kurumlar okul yönetimi ile iletişime geçerek iş birliği modelleri ile ilgili bilgi alabilirler.