Master Class: Moda Tasarımı | İstanbul Moda Akademisi
Eğitimler
 

Master Class: Moda Tasarımı

Süre: 
6,5 Ay - 200 Saat

Başlangıç Tarihi:

5 Kasım 2024

Gün ve Saat:

Salı ve Perşembe

18:30 - 21:30

 

Çarşamba ve Perşembe

18:30 - 21:30

 

Program Dili:
Türkçe, İngilizce

Detaylı bilgi için: 
0212 219 41 41 
[email protected]

Master Class: Moda Tasarımı Eğitimi Nedir?

Türkiye’de sanat eğitimi veren üniversitelerin moda tasarımı bölümlerinden her yıl yüzlerce moda tasarım öğrencisi mezun oluyor. Peki moda ve tasarım eğitimlerini tamamlama aşamasına gelen gençler endüstriye adım atmaya hazır mı? Türkiye’de moda tasarımı eğitimi alan çok sayıda mezun aldığı eğitimlerin genel kapsamda olması nedeniyle profesyonel hayata geçiş sürecinde sıkıntı yaşıyor. Yaşanan sıkıntıların başında uygulamadaki yetersizlikler yer alıyor. Koleksiyon hazırlamadan sunumuna, satış kanallarına ulaşılmasına kadar olan süreçte zorluk yaşayan yeni mezunlar; sektörü tanıma, ilk koleksiyonlarını hazırlama, hazırladıkları koleksiyonları sunma, kendi markalarını yaratma ve sürdürülebilir olması konularında yardıma ihtiyaç duyuyor. Master Class: Moda Tasarımı, moda tasarımı eğitimini tamamlama aşamasına gelen gençlere endüstrinin ihtiyaç duyduğu nitelikleri kazandıran, onları moda dünyasına adım atmaya tam anlamıyla hazırlayan bir program. Ağırlıklı olarak uygulamalı derslerin yer aldığı programa katılan genç tasarımcılar, tasarım yapacakları pazarı tanıyor, sektörde yer alan kurumlarla ve ünlü moda tasarımcılarıyla iş birliği yapma fırsatı yakalıyor; koleksiyon oluşturmayı, oluşturdukları koleksiyonları İstanbul Moda Haftası’nda ya da kendi özel defilelerinde sektöre ve basına sunmayı, kendi markalarını yaratmayı öğreniyorlar.


Master Class: Moda Tasarımı Programının Amacı

Akademiden endüstriye köprü niteliğindeki programın temel amacı, yaratıcılıklarını, bilgilerini ve yönetimsel becerilerini, üretim dünyası ile birleştirme yeteneğine sahip profesyoneller yetiştirmek. Genç tasarımcıları güncel ve gerçek moda dünyasına hazırlamak üzere geliştirilmiş olan program katılımcılara, profesyonel nitelikte koleksiyon tasarlama ve uygulamadan, merchandising, pazarlama, satış ve iletişim gibi moda tasarımının ve yönetiminin tüm sürecini deneyimletir.

İstanbul Moda Akademisi'nde Lisansüstü Eğitim Almak Neler Kazandırır?

 • İlk kişisel koleksiyonlarınızı hazırlarken yol göstericidir. 
 • Tasarım kimliğinizi bulmanıza yardımcı olur.
 • Endüstriyi ve tasarımlarınızı sunacağınız pazarı tanıtır.
 • Girişimcilik ve moda yönetimi becerilerinizi geliştirir.
 • Yaratıcılık, vizyon ve bireysel kimliğiniz arasındaki bağınızı güçlendirir.
 • Küresel moda sistemindeki yerinizi ve rolünüzü belirlemenizi sağlar.
 • Moda endüstrisinin ileri gelenleri ile bağlantı kurmanızı sağlar.
 • Jüri sunumunda seçilen öğrencilere, Fashion Week İstanbul’da defile deneyimi yaşatır.

Master Class: Moda Tasarımı / Bora Aksu

Roy Peach ile Tasarım Üzerine Bölüm 1

Roy Peach ile Tasarım Üzerine Bölüm 2

 • Tasarımcı markası oluşturma ve yönetimine bir bakış açısı kazanacak,
 • Bireysel koleksiyonunuzu hazırlayacak,
 • Moda yönetimi ve girişimcilik becerilerinizi güçlendirecek ve bu becerileri kendi oluşturmak istediğiniz markaya uygulama deneyimi yaşayacak,
 • Koleksiyonunuzu İstanbul Moda Haftası’nda sunma şansına sahip olacaksınız.
 • Moda endüstrisinde yer almak isteyen geleceğin tasarımcı adayları, moda okulları mezunları
 • Üniversitelerin moda tasarımı ve tekstil bölümleri mezunları

 

 • Moda tasarımcısı
 • Yaratıcı yönetmen
 • Trend analisti

•    Moda endüstrisinde yer almak isteyen geleceğin tasarımcı adayları, üniversitelerin moda ve tasarım bölümü mezunları ile moda okulları mezunları programa başvuru yapabilirler. Katılımcılar mülakatla seçilir ve bu mülakata portfolyolarıyla katılmaları gerekir. İngilizce temel bilgisi aranır. Master Class: Moda Tasarımı Programı'na başvuru kriterlerine uygun kişiler, portfolyo ve mülakat değerlendirmeleri ile programa seçilirler.

PROGRAM İÇERİĞİ

1. Koleksiyon Tasarımı ve Üretimi

Koleksiyon tasarımı, tasarım süreci ve eş zamanlı olarak uygulamada kullanılması tasarlanan kumaş ve malzemelerin araştırmaları ile başlar. Süreç; tasarım, üretim ve üretim yönetimi aşamalarından oluşur. Tasarım kadar uygulama da önemli bir alan teşkil eder. Koleksiyon tasarımı ve planlaması sürecinde, Türk tasarımcı eğitmen ile beraber uluslararası moda endüstrisinin önde gelen markalarında çalışan proje lideri yer alır. Eğitmen ve danışman, katılımcıların koleksiyonlarının global moda anlayışında, çağdaş, profesyonel niteliklerde tasarlanması ve uygulanması konularında rehberlik eder. Kendi markalarını yaratmaları ve bu yolda hem koleksiyonlarının hem de markalarının sürdürülebilir olmaları yönünde yoğun bir program içeriği sunulur. Koleksiyonların trendler ve sektör beklentileri doğrultusunda oluşturulması hedeflenir. Yaratıcı sürecin başlamasıyla birlikte kalıp, kumaş ve varsa kumaş manipülasyonları, nakışlar, işlemeler gibi tamamlayıcı çalışmalar devreye girer. Yaratıcı kalıpların ortaya çıkmasıyla birlikte koleksiyon modellerinin uygulama süreci başlar.

2 .Tasarım Yönetimi ve İletişimi

Moda Tasarım Yönetimi ve İletişimi derslerinde, tasarımcılara kendi koleksiyonlarının yönetsel sürecinin deneyimsel yapısından çıkarıp profesyonel standartlar seviyesine ulaşmasını hedeflenir. Marka kavramı ve yönetiminde yaratıcılık, üretim ve satış arasındaki algı ve farkındalık köprüsünün oluşturulması için marka stratejileriyle finansal alt yapısının pazarda yer bulmasıyla ilgili araştırma ve incelemeler yapılır. Uluslararası ve ulusal markalardaki örnekler ile desteklenerek pilot uygulamalar gerçekleştirilir.

3. New Gen Defile / Fashion Week Istanbul Özel Jüri Sunumu

Koleksiyon bir yıl sonraki ilkbahar - yaz dönemi gözetilerek hazırlanır, Fashion Week İstanbul (FWI) takviminde yer alan New Gen Defilesi için sektörün çeşitli alanlarından uzmanların bulunduğu bir jüri tarafından seçilmek üzere sunum gerçekleştirilir. Sunum, eğitim süresince edinilen kazanımların profesyonel olarak ilk defa sektörle buluşmasıdır. Seçilen tasarımcılar New Gen Defilesi için hazırlık yapar. Sunumda profesyonel modeller üzerinde üretilen tasarımlar sergilenirken, tasarımcıların portfolyoları ile birlikte kendilerini tanıtmaları sağlanır.

 

İMA Eğitimlerine Başvurmak için Formumuzu Doldurun...