Yaratıcı İnsanlar İçin Yeni Çekim Merkezi: İstanbul | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Yaratıcı İnsanlar İçin Yeni Çekim Merkezi: İstanbul

İstanbul sekiz bin yıla uzanan çok kültürlü tarihi, farklı medeniyetlere başkentlik yapmış olması ve birçok göç yolu üzerinde bulunmasından dolayı, günümüzde bir mozaik karakteri taşımakta. Bu çok kültürlü yapının temellerinin üzerine oturtulmuş birçok kültürel ve sanatsal etkinlik İstanbul adıyla özdeşleşmiş durumda. İstanbul Bienali dinamik yapısı ve küratöryel başarısıyla sanat dünyasında sağlam bir yer edinmişken İstanbul Moda Haftası, İstanbul Tasarım Haftası ve İstanbul Mimarlık Bienali gibi kültürel etkinlikler uluslararası çevrelerde ilgi çekmeye başladı.

Bu çerçevede yerel oluşumların yadırganamayacak atılımları İstanbul’un yükselen grafiğine geometrik bir ivme katmakta. Şehrin moda sahnesinde yaşananları bir adım daha öteye götürme konusunda 2007′den beri moda ve ilgili tüm alanlarda yenilikçi ve modern bir yaklaşımla eğitim faliyetlerini yürüten İstanbul Moda Akademisi de bunlardan biri.Uluslararası platformda kabul gören okul, Türkiye’nin en yetkin okullarından biri olmasının yanında Türkiye’deki moda anlayışının global seviyeye taşınmasını sağlayan kuruluşların başında gelmekte.

Zira globalin gözleri de şehrin üzerine gezmekte. İstanbul’daki bu kültürel zenginliği keşfeden ve yaratıcı alanda etkinliğini sürdüren uluslararası kuruluşlar ve organizasyonlar da bu şehrin çekimine kapıldılar. Columbia Üniversitesi’nin şehirlerin geleceğini araştırmaya yönelik geliştirmiş olduğu platformu Studio-X Kasım ayında Karaköy’deki mekanını açarak global ağına İstanbul’u da ekledi.
Uluslararası ilişkiler, iş dünyası, sanat ve tasarım alanlarındaki gelişmeleri kendi yaratmış olduğu özgün görsel dili ile aktaran Monocle Dergisi 2014 yılının başında İstanbul ofisini açıyor. Yaratıcı alanda çalışan insanlara yönelik bir özel üye kulübü olan ve 1995′te Londra’da kurulduktan sonra diğer metropollere de şubeler açan Soho House da 2014 sonunda Soho House İstanbul’un kapılarını açacak.

Öyle görünüyor ki İstanbul yaratıcı dünyadaki yerini gelecek yıllarda daha da sağlamlaştıracak ve adından sıkça bahsettirecek.

Dr. Bilgen Coşkun

İMA Moda Yönetimi Programı, Program Lideri