Resort Trends | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Resort Trends

Sezon enflasyonuyla boğuşan moda dünyası koleksiyonlarını azaltmaya, defile takvimini değiştirmeye başladı. Tasarımcıların soru işaretleri tüketiciye vardığında ise Resort koleksiyonlarının varlık sebebini sorgulamak için 5 dakikadan fazla zamana ihtiyacınız olmayacak. Zira bavullarını toplayıp 3 aylığına Fransız Riviyerasına yerleşen azınlık dahi tatillerini kısa tuttuğu zamanları yaşıyor. Yine de sezon varlığına devam ediyor ve trendlerini sıralıyor.

 

Folklorik

Coğrafyaların geleneksel desenlerini Resort koleksiyonlarına taşıyan Valentino, Alexander McQueen, Gucci, Sonia Rykiel ve Louis Vuitton aynı trend çatısı altında farklı kıtaların desenlerini dolaşıyor.

Tartan & Tüvit

Tartan ve tüviti trendler listesinden klasikler mertebesine yükselteli çok zaman oldu. Her sezon farklı ölçeklerde kendine yer bulan desen bu sezon Gucci, Rosie Assoulin, Balmain gibi modaevlerinin podyumlarında yürüdü.

Eşofman

2000’lerin başında Paris Hilton ve Juicy Couture eşofmanları ayrılmaz ikililer listesine ilk sıradan girmiş, günün moda algısı dahilinde en hip look’lardan biri olmayı başarmıştı. Rotayı sakince o yıllara çevirmek isterseniz, Givenchy, Fendi, Bally, Maison Margiela ve Ports rehberiniz olabilir.

Nokta

Polka dot’lar Resort sezonunda büyüyor ve 1960’lı yıllara göndermeler güçleniyor. Calvin Klein trendin minimal tarafından tutarken, Gucci, Oscar de la Renta veya Rosetta Getty’nin noktalarını takip edebilirsiniz.

Satranç Tahtası

Louis Vuitton Resort sezonunda desenleri karıştırmanızı salık veriyor. Geçtiğimiz sezonlarda çiçek desenlerini geometrik öğelerle çarpıştıranlar tecrübelerini bu kez siyah beyaz kareleri çizgilerle karıştırmak için kullanacaklar.