Insider: Lüks, seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli değil… | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Insider: Lüks, seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli değil…

Seviyoruz arkadaş! Dünyada son yirmi yılda üç kat artan kişisel lüks ürün harcamalarımızın 2014’te yaklaşık 223 milyar Amerikan Dolarına ulaştığını düşünecek olursak, tıpkı varını yoğunu pahalı ayakkabılara, çantalara ve kıyafetlere yatıran ünlü dizi karakteri Carrie Bradshow gibi, biz de paralarımızı gardırobumuzda görmeyi seviyoruz.  Üstelik “Bir kadının hiçbir zaman yeteri kadar çantası ve ayakkabısı yoktur” lafını da boşa çıkartmayaraktan en çok da çanta gibi aksesuarlara yatırım yapıyoruz.

Neden mi? Araştırmalara bakılırsa kendimizi şımartacak alışveriş bizi mutlu ediyor da ondan. 17 ülkenin dahil edildiği “Küçük Mutluluklar Endeksi” ne göre her üç Türk’ten ikisi bunu açıkça itiraf ediyor ve her üç Türk’ten biri de ayda bir kere bu uğurda alışveriş yapıyor. Kısacası sorgusuz sualsiz harcayacak bir servetimiz olmasa bile bir tutam mutluluk için azıcık savurganlık yapmakta hiçbir sakınca görmüyoruz.

Kendimize ve başkalarına anlatacak hikayelerimiz olsun istiyoruz. Bu nedenle bayağı olanı değil, özel olanı arzuluyoruz. Sesimize kulak veren “prestige” markaların “masstige” versiyonlarına, yani hala lüks statüsünde olan, fakat daha geniş kitlelerin ulaşabileceği bir fiyat aralığındaki markalara olan sevdamız da bu nedenle hiç bitmeyecekmiş gibi duruyor. İçimizi kıpır kıpır eden sadece Armani Exchange ya da T by Alexander Wang gibi “masstige” markalar değil elbette. Değişen alışveriş kültürümüz ile birlikte aslında sıradanlıktan uzak olan herşeye kalbimizde yer var. H&M tüketicilerinin Chanel ve Fendi’nin modellerini yaratan Karl Lagerfeld’in tasarımlarıyla buluşmasını bir düşünün mesela…

Bazı uzmanlar bu durumu lüksün DNA’sının bozulması olarak değerlendirse de “100 kültürel elit” listesinde yer alan James B. Twittchell’in de dediği gibi “lüks, herkes içindir noktasına geliyor”… Bu sayede kimisi kendisini doyasıya şımartacak, kimisi dış dünyaya ne kadar başarılı olduğunu gösterecek, kimisi de Instagram’da sahip olduklarını paylaşarak gönlünce hava atacak.

Yazı:

Selda Susal Saatçi

Stratejik İletişim Danışmanı, askbmm Consulting Danışma Kurulu Üyesi