Hazır Giyim Sektöründe Tasarım, Trend ve Tanıtım Odaklı İşbirlikleri ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Hazır Giyim Sektöründe Tasarım, Trend ve Tanıtım Odaklı İşbirlikleri ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi

Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylanarak, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birlikleri’nin UR-GE kapsamında hazırladığı “Hazır Giyim Sektöründe Tasarım, Trend ve Tanıtım Odaklı İşbirlikleri ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi” Kümelenme Çalışması,  Haziran 2013’te hayata geçirildi. Çalışma kapsamında bir araya gelen firmalar Hazır Giyim ve Tasarım Kümesi olarak bugüne kadar çeşitli danışmanlık, eğitim ve yurt dışı pazarlama faaliyetlerinde bulunurken, kümelenme çalışması kapsamında ilki Kasım 2013’te, ikincisi Nisan 2014’te düzenlenen Trend Takibi ve Araştırma Methodları konulu Moda Trend Eğitimi’nin üçüncü ve sonuncusu 24 Ekim’de IMA’da gerçekleştirildi.

Dünyaca ünlü İngiliz trend tahmin ajansı WGSN (Worth Global Style Network) tarafından sunulan Moda Trend Eğitimi, küme firmaların rekabet gücünü artırmak amacıyla düzenlendi. Etkili podyum ve pazar değerlendirmeleri, geçerliliği kanıtlanmış trend tahminleri ve trend analizlerini içeren eğitim ile, küme firmalarının dünya trendlerini daha yakından takip edebilmesi, tasarım gücü ile markalaşarak yeni pazarlara girebilmelerinin desteklenmesi hedeflendi.  Bu hedefler doğrultusunda, Hazır Giyim ve Tasarım Kümesi’nin ihracat potansiyellerini ve pazar paylarını artırmaları, ihracatlarına süreklilik kazandırmaları bekleniyor.

Kasım 2013’te tamamlanan ilk eğitimde İlkbahar/Yaz 2015 Makro Trendler ve Sonbahar/Kış 2015/16 Renk Trendleri eğitimine yer verilmişti. Nisan 2014’te düzenlenen ikinci eğitimde, daha ileriki bir sezon olan Sonbahar/Kış 2015/16’ya yönelik bilgiler sunulmuştu. Ekim 2014’te planlanan üçüncü ve son oturumda, Sonbahar/Kış 2015/16 Makro Trend sunumu, Ilkbahar/Yaz 2015 Defile analizleri, Ilkbahar/Yaz 2016 Makro Trend sunumu, tüketici ve sosyal trendler hakkında bilgiler ayrıntılarıyla sunuldu. Kümelenme çalışması kapsamında üçüncüsü hazırlanan moda trend eğitimi ile, küme firmalarının ürün çeşitliliğine ve kalitesine yön vermesi bekleniyor. Böylelikle, Türk hazır giyim sektörünün markalaşmasına ve uluslararası pazarlardaki görünürlüğün artmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Haziran 2013’te faaliyetlerine başlayan Küme, çeşitli yurt dışı pazarlama etkinliklerinde yer aldı. Diğer yandan Ocak ve Temmuz aylarında Paris’te düzenlenen Avrupa’nın en büyük hazır giyim fuarı Who’s Next Pret-a-Porter’a; Şubat ayında Moskova’da düzenlenen Doğu Avrupa’daki en büyük moda fuarı CPM Collection Première Moscow’a katılarak ürünlerini potansiyel alıcılarla buluşturan Hazır Giyim ve Tasarım Kümesi, aldıkları moda trend eğitimleri ile yeni pazarlara kendilerini bir adım daha öne taşıyarak giriş yaptı.

Küme firmaları arasında ortak bir işbirliği kültürü oluşturmayı ve uzun vadede bu işbirliği ile daha kapsamlı ortak iş modelleri yaratmayı amaç edinen kümelenme çalışması kapsamında WGSN (Worth Global Style Network)in vereceği Moda Trend Eğitimi, Hazır Giyim ve Tasarım Kümesi’nde yer alan firma çalışanlarına düzenlendi. Son olarak 87 ülkede faaliyet gösteren WGSN yaptığı araştırmalara dayanarak 2 sene sonrası için verdiği öngörüler ile dünya modasını belirleyen bir duruşa sahiptir.