Class of 2015 Şebnem Günay | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Class of 2015 Şebnem Günay

Koleksiyonun ilhamını nereden alıyor?

Afrika’yı baz tema olarak alıp, coğrafyanın karanlık taraflarını araştırıp, Afrika asıllı rapper Aaliyah ile farklı tarzları karıştırıp yeni şekillere, renklere ve kumaşlara ulaştım. Kendi baskımı tasarlayarak ve Afrika’da kullanılan küçük boncuklar yerine daha büyük boncuklar kullanarak daha modern bir görünüm elde ettim.

Koleksiyonunu tasarlarken, Global’deki trendleri de göz önüne aldın mı, yoksa ilk koleksiyonunu daha kişisel güdülerle mi tasarlamayı tercih ettin?

Tabii ki Global’deki trendleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor ama ben tasarımlarımı yaparken Global’deki trendlerden daha yeni ne yapabilirim diye düşünüp tasarladım.

İlham sürecin nasıl işledi?

Bir tema seçip onun üzerinde çok fazla araştırma yaptım, koleksiyon hazırlama sürecindeki en önemli şeylerden biri yeterince araştırma yapmak. Yeterince araştırma yaptıktan sonra renk paletimi oluşturup ona göre yeni, modern ve değişik kumaşlar araştırdım. Daha sonra kendi baskımı tasarlayıp, yaptırdım. Araştırmalardan elde ettiğim yeni şekiller ve renkler ile tasarımlarımı çizdim.

Koleksiyonun final halini aldığına nasıl karar verdin?

Bu süreçte sürekli hocalarımıza danıştık, onların fikirlerini aldık. Bazen çizdiğimiz şey dikildiğinde bambaşka bir şey olarak ortaya çıkabiliyor ve genelde dikildikten sonra da üstünde oynama yapılıyor.

Koleksiyonu hazırlama sürecin nasıl işledi peki?

Çok yoğun, stresli ve bir o kadar da eğlenceli. En güzeli ise, koleksiyon bittikten sonra insanlardan gelen güzel yorumlardı.

Bu süreçte İMA sana nasıl bir çalışma ortamı sundu, nasıl destek oldu?

İMA, öğrencilerine her konuda her zaman destek oluyor. Araştırma sürecinde her zaman Raf hoca bizimle ilgilenip bizi yönlendirdi. Kalıp kısmına gelince de Burcu hocamız her zaman yardım etti. İstediğimiz zamanda dikiş atölyesini kullanma şansımız oluyordu ve aklımıza gelen her soruda hocalarımıza kolaylıkla ulaşabiliyorduk.

İMA modaya bakış açında neleri değiştirdi?

İMA, benim içimde, benim bilmediğim yeteneği ortaya çıkardı. Her zaman moda okumak istemiştim ama hiç bir zaman bu konuda bu kadar iyi olabileceğimi tahmin edemezdim.

Bu arada İMA’ya katılmaya nasıl karar verdin, İstanbul Moda Akademisi’nin hangi yanı seni cezbetti?

Ben Belçika’da doğup büyüdüm, her yaz tatilinde olduğu gibi yine bir yaz tatili İstanbul’a geldik. Nişantaşı’nda gezerken İMA’yı gördüm içeri girip bilgi edinmek istedim, o sırada Belçikalı Raf hoca ile tanıştım ve o an İMA’da okumak istediğime karar verdim.

Defile öncesinde ilk modelini podyuma yollamadan önce aklından geçen en son şey neydi?

‘Allahım, inşallah boncuklardan yaptığım çantalarım kopmaz!’

Koleksiyon hazırlama ve sunum sürecinin en zorlu yanları ne oldu?

Benim için en zorlu yanı, renklere ve kumaşlara karar vermekti. Hangi kumaşı hangi tasarımda kullanmalıyım veya hangi renkleri beraber kullanmalıyım.

Defile süreci senin için neden önemliydi?

İMA’ya kayıt olduğumda tek hayalim defileye seçilmekti! Defile süreci bana çok şey kattı, çünkü defileye hazırlanmak çok daha farklı bir tecrübe, tasarımların sadece okul içinde kalmayıp bir adım daha ileriye taşıyorsun ve bunu en profesyonel şekilde yapman gerekiyor. Defile sürecinde daha hızlı çalışmayı öğrendim.

Kendini sektöre atılmaya hazır hissediyor musun?

Evet, aslında hissediyorum ama ben şuan İMA’da gündüzleri Moda Tasarımında Kalıp ve Model Geliştirme Programı’na geliyorum, haftada üç akşam ise Moda Yönetimi ve Tasarım programına geliyorum. Bu sene sonunda sektöre atılmaya tamamen hazır olmuş olacağım.

İMA sürecini bir cümleyle özetler misin?

Hayallerimi gerçekleştirdiğim yer!

Favori tasarımcıların kimler?

Fikrim sürekli değişiyor, ben çok tasarımcı takip ediyorum ve tarzlarına bakıyorum. Genelde farklı tarzları birbirine karıştırmayı seviyorum o yüzden her sezon farklı bir tasarımcıya bayılabiliyorum.

En çok hangi materyalle çalışmaktan keyif aldın?

En çok deri yerine renkli yağmurluk kumaşları kullanmaktan keyif aldım, çok farklı, yeni ve cool bir hava verdi.

Bugüne kadar seni en çok etkileyen defile hangisi oldu?

Hussein Chalayan’ın değişik defileleri her zaman etkilemiştir beni.
White festklänningar bör vara ett komplement till känslan ganska elegant klänning. Det är elegant och generös, anständigt och värdigt, för att markera kvinnor vackra sätt, och dess odling festklänningar .