Bahar Kehanetleri | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Bahar Kehanetleri

2016 Bahar sezonu  trendleri için kürelerinin başına oturup astral seyahatlerde buluşan tasarımcılar, yine New York, Milano ve Paris’te ortak noktalarda buluştular. Bu kez sezonun anahtar kelimesi savurganlık derecesindeki maksimalizmdi. Öyle ki tüm tasarım mantrasını minimalizm üzerine kuran Phoebe Philo bile küçük adımlarla maksimal tarafa doğru yürümeye başladı. Gucci, Alexander McQueen ve Erdem Moralıoğlu romantizm akımını sürdürmeye devam ederken Balenciaga’da son koleksiyonunu sunan Alexander Wang Paris’i ele geçirdi ve ışıklar şehrinde moda haftasının son şovu da gerçekleştikten sonra artık kehanetler sayfalarda servise hazır hale geldi.

Shining Spring

Lame iddiası dolayısıyla belki hep seksenlere ait olacak. Ama maksimalizmle çalkalanan 2016 İlkbahar sezonunda tahtına yeninden çıkmak için ilk adımı atıyor. Chanel, Loewe ve Vetements podyumlarındaki parıltıların gözünüzü kamaştırmasına izin verin.

Puffy Arms

Geri dönmemesi gereken trendler listesinde uzun zamandır liderliği elinde tutan vatkalar önümüzdeki yaz sezonuna ılıman bir giriş yapıyor. Tabii ki sezonun maksimalizim etkisiyle 80’lerin vatkaları gelecekte daha da hacimli bir hal alıyor. Ve hatta trendi Céline bile bünyesine alıyor. Şaşırmakta serbestsiniz.

Straight Out of Bed

90’ların saten elbiseleri 2000’li yıllarda pijama trendine dönüşmüş, Marc Jacobs önderliğinde saten pijama takımları kırmızı halıya kadar yükselmişti. Bu bahar iki trend birleşiyor ve kombinezonlar podyumları (haliyle yakın gelecekte de gardıroplarımızı) fethediyorlar.

Romance

Romantizim akımı bu sezon en asi tasarımcıların dahi ilham tahtasında kendine yer bulmayı başarıyor. Akıma Alessandro Michele ile yeni transfer olan Gucci kısa sürede listede başı çekiyor. Rodarte dantellere bürünüyor. J.W. Anderson tül detayını grafik desenlerle birleştiriyor. Dries Van Noten’sa etek uçlarında.

Free Shoulder

Geride bıraktığımız yaz sezonunda hakimiyeti ele geçiren 70’ler haliyle düşük omuz trendini de küçük ölçeklerde geri getirmişti. Önümüzdeki sezon ise trend varlığını büyük harflerle listeye yazdırıyor. Proenza Schouler, Edun, Prabal Grung ve Peter Pilotto önderliğinde ilerleyiniz.

Always the Blue Jean

Jean’in klasiklik mertebesi, moda dünyasının bile ışık hızıyla değişen ritmine rağmen  varlığını her daim sürdürmesi dolayısıyla tartışımalar dahilinde değil. Buna rağmen jean’leri sezon defilelerinde pek fazla görmek de… Zira bu sezon jean’ler lüks sektörünün vitrinine taşınıyor ve Alexander McQueen, Marc Jacobs, Chanel, Fendi, Dries Van Noten ve Cholé’nin podyumlarına konuk oluyor.