Ayakkabı tasarımcısı Hetty Rose sorularımızı yanıtladı | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Ayakkabı tasarımcısı Hetty Rose sorularımızı yanıtladı

London College of Fashion eğitmenlerinden ayakkabı tasarımcısı Hetty Rose ile ayakkabı sektörü ve İMA hakkında konuştuk.

Kariyerinize nasıl başladınız?

Çok küçük yaşta ayakkabılara olan ilgim başladı. Ana okuldayken öğretmenlerimizin ayakkabılarını incelerdim. Daha sonra London School of Fashion’da  dört sene bu alanda eğitim aldım. Üçüncü yılımda tasarımcı Georgina Goodman’ın yanında çalıştım. Daha sonra İtalya’da ki Fornerina markasında çalışma fırsatı buldum.  2007 yılında Londra’da kendi işimi açtım.

Türkiyede ki ayakkabı sektörü hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Sanırımsam Türkiye’de İngiltere’ye oranla daha az handmade ayakkabı yapan insanlar var. İngiltere’de el yapım ayakkabı bulmak daha kolay. Türkiye’de ayakkabı sektörü çok ilerlemeye başladı ancak isim ver deseniz aklıma İtalya’da ki tasarımcılar kadar isim gelmiyor.

Kendi markanızda kullandığınız farklı bir teknik var mı?

Yıllar önce gerçekleştirdiğim Japonya gezimde Kimono’lardan çok etkilendim. Onların dokusu, tasarımı ve eve dönerken valizimde sadece kimonolar için kullanan kumaşlar vardı. Ayakkabılarımda da bu kumaşları kullanıyorum.  www.hettyrose.co.uk websitesi adresinden görebilirsiniz.

Bu sektörde çalışmak isteyen öğrencilere ne tavsiye edersiniz?

Bu sektöre girmedne önce ilk olarak hangi alanda yoğunlaşmak istediğinize karar verin. Ayrıca okurken tecrübe edinmek için mutlaka bir uzmanın yanında staj yapın.

İstanbul Moda Akademisi hakkında neler düşünüyorsunuz?

İMA gerçekten inanılmaz bir yer.  Merkezi olması çok avantajlı, Öğrencilerine bir çok imkan sunuyorlar. Öğrenciler sıra beklemeden kullanmak istedikleri materyalleri kullanabiliyorlar. Bu büyük bir şans. Ben üniversitedeyken hatırlıyorum da uzun kuyruklar olurdu, beklemek zorunda kalırdık.