Yeni Sezonda Yenilenenler | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Yeni Sezonda Yenilenenler

Dün başlayan moda haftaları maratonu, yenilik konusunda

trendlerden bir adım ötesini vadediyor. Geçtiğimiz sezon boyunca transferlerini takip ettiğiniz direktör atamaları, gün itibariyle merakla beklenen meyvelerini veriyor. Aktarmalar arasında kaybolmamak, defileler arasında hafızanızın gafletine uğramamak için yeni sezonun değişkenlerine son kez göz atın.

 

Stuard Vevers x Coach

İspanyol modaevi Loewe’in Kreatif Direktörü Stuard Vevers, bu sezon rotasını Yeni Dünya’ya çeviriyor ve Amerikan devi Coach’un kapıları ardında yeni sezona hazırlanıyor. Mulberry’nin ‘it bag’lerinin mucidi yeni modaevi için de kolumuzun altından eksik etmek istemeyeceğimiz tasarımları merakla beklemeye sebebiyet veriyor. Aksesuar koleksiyonunun yanında Coach’un yakın zaman içerisinde bir hazır giyim koleksiyonu sunacağı da söylentiler arasında…

 

JW Anderson x Loewe

Koltuk kapmaca oyununda Loewe’de boşalan koltuğu İngiltere’nin yükselen yıldızı Jonathan Williams Anderson dolduruyor. Kendi adı altındaki markası LVMH’nin bir parçası olmasıyla güvenli bir limanda olduğunu tasdikleyen Anderson, tasarım estetiğini İspanya kıyılarına taşıyabileceğine karar vermiş olmalı. Deri aksesuarlarıyla ünlü markanın yeni sezonunda, bir tutam Londra çılgınlığıyla nasıl bir siluete bürüneceği konusunda tahmin yürütmekte serbestsiniz.

 

Nicola Formichetti x Diesel

İtalyan asıllı Tokyo’lu tasarımcı Nicola Formichetti, Mugler çatısı altında konuşturduğu dehasını kısa sayılamayacak bir zaman önce Diesel’e taşımıştı. Listedekilerden farklı olarak markanın kanatları altında yarattıklarına kampanyalar eşliğinde görücüye çıkaran Formichetti jean estetiğini içerisinde bulunduğumuz süreç içerisinde canlı sunacak. Lady Gaga’nın etten elbisesinin ardından beklentilerini istediğiniz yöne çekebilirsiniz.

 

David Koma x Mugler

Nicola’nın ardından kreatif direktör arayışını David Koma ile durduran 90′ların ikonik markası Mugler sadece koltuk değişimiyle değil markasının estetiğindeki değişimlerle de gündemde olacak. London Central Saint Martins mezununun ellerine kendini teslim eden marka, içerisinde bulunduğumuz ay itibariyle modernleşme adımlarını atmaya başladı. İlk koleksiyon için Haziran ayını, David Koma’nın Mugler çatısı altındaki ilk şovu içinse Eylül’ü beklemeniz gerekiyor.

 

Jeremy Scott x Moschino

Moschino’nun şık, hanım hanımcık kadınını Jeremy Scott ile yemek yerken gördüğünüzü hayal edebilir miydiniz? Peki ya o kadının üzerindekilerini bizzat Scott’ın tasarladığını? Zıt kutupların çarpışmasına ev sahipliği yapan birleşmeyle Moschino, tutarlılığını kozmik fırtınalara emanet ediyor. Franco Moschino’nun ölümünün ardından kreatif direktörlüğünü devralan Rossela Jardini ise yerini, Jeremy Scott’a devrediyor. DNA bozulmalarının kreatif süreçte neler yaratabileceğini görmek için hazırlıklı olun.

 

Nicholas Ghesquiere x Louis Vuitton

Uzun zaman süren birlikteliklerine son veren bir diğer ikili de Louis Vuitton ve Marc Jacobs oldu. Yeri doldurulması zor boşluk için Fransız modaevi Balenciaga’nın eski kreatif direktörü Nicolas Ghesquiere’in kapısını çaldı. Suzi Menkes’in ‘kendi jenerasyonunun en iddialı tasarımcılarından biri’ olarak tanımladığı Ghesquiere, sınırların olmadığı Louis Vuitton’da beklentileri yüksek bir seyirci kitlesini şaşırtmak için çalışmalarını sunacak.

 

Alexander Wang  x Balenciaga

Çalkantılı ve söylentili bir dönemin ardından kulislerde dolanan birçok ismin arasından sıyrılan Alexander Wang, Kasım sonu itibariyle resmi olarak Balenciaga Kreatif Direktörlüğü koltuğundaki yerini aldı. Ghesquiere’in 15 yıllık koltuğunu dolduracak Wang, markanın kadın, erkek ve aksesuar koleksiyonlarından sorumlu olacak. Modaevinin eklenecek azami androjenliğine hazır olunuz.

 

Alessandro Dell’Acqua x Rochas

Kendi markası No.21′la moda gurularının radarını istila eden Alessandro Dell’Acqua, İtalyan sıcaklığını Fransız Klasizmiyle buluşturmaya hazırlanıyor. Sofistike ve haute couture kelimeleriyle özdeşleşen Rochas’ın kreatif direktörü koltuğuna oturan Dell’Acqua’nın yaratımşarı için tahmin yürütmeye başlayabailirsiniz.

 

Marco Zanini x Schiaparelli

Moda sahnesine geri dönüşüyle merakları cezbeden, beklentileri sarsan kült modaevi Schiaparelli, Coco Chanel’in yegane rakibi Elsa’nın estetiğini Rochas’ın eski kreatif direktörü, yarı İtalyan yarı İsveçli Marco Zanini’ye emanet ediyor. Paris Couture Week’te neler beklememiz gerektiğinin sinyallerini veren Marco, ortaya karışık ilhamlarıyla ilhamlarıyla hem kafa karıştırmış, hem de kendine hayran bırakmıştı. Modaevinin ilhamlarına saygı duruşunda bulunan koleksiyonun ardından Vogue’un tanımıyla ‘belli belirsiz güzellik normları olan ve seksilik için topuklu ayakkabıya ihtiyaç duymayan’ tasarımcının Schiparelli’yle kesişen yönlerini bulabilirsiniz.