Yeni sezon aksesuarları | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Yeni sezon aksesuarları

İlkbahar-Yaz 2016 sezonu 80’ler ve 90’lar arasında trend maçına berabere devam ederken kıyafetler kadar aksesuarlar da dönemden nasibini alıyor. Dr. Martens’lerinizi, şoset çoraplarınızı, choker kolyelerinizi sakladıysanız, zamanı geldi, yeniden giyinmeye başlayabilirsiniz. İlham için bilumum 90’lar ve 80’ler dizisini de yaz rutininize dahil ediniz. Ve aksesuarlarınızı, listenin sonuna ulaştıktan sonra yeniden gözden geçiriniz.

Choker

İlkbahar-Yaz 2014 sezonunda yavaş yavaş geri dönüş sinyalleri veren choker’lar 2 sezon sonrasında aksesuar listesinin en tepesine oturuyor. 90’ların en fenomen aksesuarı bu gelecekteki yorumunda lüks tasarımlara daha yakın duruyor. Balmain, Dries Van Noten, Loewe, Lanvin ve Fendi’nin podyumlarına kendine yer bulan choker’lar bu sezon alternatif sulardan çıkıyor ve Oscar de la Renta, Saint Laurent ve Chanel gibi köklü markaların tasarımlarına eşlik ediyorlar.

Artsty

John Galliano, Valentino, Anna Sui, Moschino ve Opening Ceremony bu sezon sanat ilhamlarını biraz daha bariz işliyor ve erken dönem heykel estetiğini tasarımlarına entegre ediyorlar. Uzun kolyelerin ucundaki devasa tasarımlar boyun kasları için endişe verici boyutlara ulaşabiliyor.

Anything punk

Pop punk en hip günlerini yaşarken, Givenchy ilhamlarıyla her türlü piercing aksesuarların olmazsa olmazları arasında sayılıyor. Alexander McQueen ve Balenciaga’nın da desteklediği punk akımına katılırken sezon dahilinde bir tutam da 70’ler bohemini tarife eklemekten çekinmeyiniz.

Layering

Layering terimini bütün kış boyunca kıyafetleriniz için kullandınız. Yaz sezonu kat kat giyinmenize ve layering’i sözlüğünüzden çıkarmanıza engel olmuyor. Zira bu kez üst üste giyinmeniz gereken aksesuarlarınız. Etro, Alexander McQueen ve Moshino “more is more” söyleminize öncü olsun.

Go big

2016 Yazı için podyumlarda en çok boy gösteren aksesuarlar, büyük ölçekteki yarı değerli taşlardı. Elie Saab’dan Alexis Mabille’e, Proenza Scholuer’dan Calvin Klein’a farklı estetikteki tasarımcıların ortak noktası olan pop renkli aksesuarların kullanım kılavuzunda tek bir kural var. Olabildiğince büyük tasarımları tercih edin.

Kolluk

Bileklikler uzun zamandır aksesuar listelerinde gerilerde boy gösteriyordu. Zira bu sezon kalın bileklikler uzun kollu penyelerin üzerinde trendler arasında yerini aldı. Prada, Chanel, Ralph Lauren, Lanvin, Opening Ceremony ve daha birçok markanın tasarımlarını tamamlayan penye üzeri kalın bileklikleri sıcak yaz dönemine kadar tüketiniz.

Geometrik

Minimalist ve geometrik tasarımlar 2016 İlkbahar-Yaz sezonunda da tahtından inmiyor. Creatures of the Wind, Stella McCartney, Isabel Marant gibi isimlerin yorumuna nail olan geometrinin kazanan formu ise kuşkusuz ki; küre.