Sen En Büyük Hataların Bedelisin! | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Sen En Büyük Hataların Bedelisin!

Pazarlama dediğin bir tutam bilim, bir tutam psikoloji, bir tutam sosyoloji ve ekonomi, alabildiğince de yaratıcılık… Birçok disiplin tek çatı altında birleşmek zorunda kalınca hata olmaması ise neredeyse imkansız. “Hataları var çok güzel” diyebildiklerimiz var, bir de “Olmasaymış iyimiş” dediklerimiz… Buyurun size moda dünyasından üç örnek:

Aman diyeyim marka isimlerinizi dikkatli seçin.

2002 yılında İngiliz spor markası Umbro “ Zyklon” adı ile yeni bir sneaker piyasaya sürer. Ürünün raflardaki yerini alması ile çeşitli organizasyonlardan ve müşterilerden tepkilerin gelmesi bir olur. “Zyklon”, Nazilerin toplama kamplarında Yahudileri zehirlemek için kullandığı gazın adıdır. Bu ismin bir ürüne verilmesi kötü bir vurdumduymazlık ve bu olayın mağdurlarına hakaret olarak algılanır. Umbro özür dilemek durumunda kalarak Zyklon ismini kullanımdan kaldırır. Siz siz olun bir isme karar vermeden detaylı araştırma yapın.

İlgi çekici olun, ama…

“İnsanlar reklamları okumazlar. İnsanlar ilgilerini çeken şeyleri okur ve bu bazen bir reklam olur” der David Ogilvy. İlgi çekmek için elbette bazen şok edici etkiye sahip ya da tartışma konusu haline dönüşecek içerik ve görseller kullanılır, ama Harvey Nichols’un 2012 yılındaki bir reklam kampanyası çizgiyi az biraz aşmış. “Heyecanını zapt et” lafını reklamlarında görselleştirmek için altına tuvaletini kaçırmış erkek ve kadın mankenler kullanan marka ciddi eleştirilerle karşı karşıya kalmıştır. Kimisi kampanyayı dangalaklık olarak nitelendirmiş, kimisi ise mide bulandıcı ve iğrenç bulmuştur. Bu tür tepkilerle karşılaşmamak için focus group çalışmalarından faydalanabileceğinizi hatırlayın.

Şeytan detaylarda gizli.

Fransız mağaza zinciri La Redoute çocuk kıyafetlerine ilişkin bir reklam çekimini, sıcak kumlardan serin sulara misali bir sahilde yapmaya karar verir. Reklam kampanyasının dört mutlu çocuğu kameralara gülümseyerek poz verir; harika bir görsel ortaya çıkar, ama arka plandaki çırılçıplak amcanın da kadraja girdiğini kimsecikler fark etmez. Fark edildiğinde ilan çoktan hem online medyada hem de katalogda yayımlanmıştır. Üçüncü bir gözün faydası sanırım tartışılmaz!

Hata her yerde olur, ama pazarlamada bazı hataların bedeli ağır olur. Satışlarınızı altüst edebileceği gibi büyük krizlere yol açarak yirmi yılda inşa ettiğiniz itibarınızı beş dakikada yerle bir edebilir. O yüzden aman dikkat!

Yazı:

Selda Susal Saatçi

Stratejik İletişim Danışmanı, askbmm Consulting Danışma Kurulu Üyesi