Saint Laurent Rules | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Saint Laurent Rules

Modanın zaman cetvelinde hızlıca geriye dönüş yaptığınızda, her dönem sizi iddialı bir stil ve hayat tarzı ile karşılayacaktır, 2000’lerin ikinci 10 yılında ise trendler artık özgün olmaktan ziyade kendini yeniden yorumlayarak var ediyor. Geçtiğimiz sezonlarda durdurulamaz bir hızla 90’ların göbeğine sürüklendikten sonra, (90’ların pullu elbiselerinin hakkını yendiğini düşünenler ve trendi geri getirmek isteyenler birleşebilir) trend belirleyicileri 80’leri görmezden gelip kadın koleksiyonlarını 70’lerin çiçek çocuklarının kucağına atmıştı. Günümüzün melez trendleri her dönemi ve her coğrafyayı büyüyen hortumuna eklerken bu kez 70’ler sonu ve 90’lar furyasına erkek koleksiyonları kapılıyor. Paris Men’s Fashion Week’in kapanışını yapan Saint Laurent ise cinsiyet ayırımı yapmadan tasarımlarını 70’lerin sonuna itmeye devam ediyor. Saint Laurent’in kuralları dahilinde 2015’in estetiği şöyle ilerliyor:

1.     Cobain gözlükleri

Curt Cobain’in alametifarikası gözlükleri bu sezon Hedi Slimane’ın vaftiziyle Saint Laurent koleksiyonuna dahil oluyor. Cobain’in tüm estetiğini koleksiyona harmanlayan Slimane, beyaz çerçeveleri gözlükleri podyuma birden fazla sürerek gerekliliğin altını çiziyor.

2.     Siyah skinny Jean

Kısa bir zamandır moda dünyası flare pantolonların, pijama kesimlerin ve A paçaların yörüngesine girmeye cüret ediyordu ki Hedi Slimane, skinny’lerin erkekler için hala bir yere gitmediğini ilan etti. Zira paçalara doğru biraz genişleyen tasarımlar sonraki sezonlar için farklılığın ilk adımları olabilir.

3.     Oduncu gömleği

Kareli gömlekler miyadını doldurmuş, moda sahnesinde fazlaca kullanılan tasarımlardan sayılarak yüzünü eskitebileceği kadar eskitmişti. Fakat Saint Laurent geri getirmek istediğinde tasarım yeniden doğup gardıroplardaki müstakbel yeri ayrıldı bile. Güncel ilhamlardan uzak durun ve Slimane’ın dünyasından ilhamlarla tasarımı giymeye devam edin Evet yine Curt Cobain haletiruhiyesiyle.

4.     Pullu ceketler

Slimane’ın Saint Laurent’i karanlık, asi ve başına buyruk olabilir. Ama her sezon hem kadın hem de erkek defilelerinde tasarımcı koleksiyona bir tutam parıltı atmaktan geri kalmıyor. Bu sezon da parlama sırası ceketlere geliyor ve gökkuşağının pulları Saint Laurent’in smokin ceketine düşüyor. #Lovewins

5.     Fular

Erkek koleksiyonlarının tümüne hakim olan fularlar, Saint Laurent’da da hakimiyetine devam ediyor. Markanın kadın koleksiyonlarında leopar desenli fularlar bu kez hiç deri değiştirmeden erkek koleksiyonlarına aktarılıyor.

6.     Çizgili Çorap

Saint Laurent ayakkabı boyunu bilekte tutuğunda, çoraplara ilgi çekmeyi salık veriyor. Karda dahil çorapsız giyilen ayakkabılara ve açık bileklere veda edebilirsiniz. Tercihiniz ise kırmızı siyah ya da beyaz siyah çizgili çoraplar olsun.

7.     Kirli ayakkabılar

Beyaz ayakkabıları yepyeni haliyle giyinemeyen 90’lar furyasına kapılan Slimane, jilet gibi görünen spor ayakkabılarına tepkiyi yine rock bir tavırla getiriyor ve bütün koleksiyonda kullandığı ayakkabı sitilinin yüksek konçlu ve bilekte biten modellerinin her daim kirli giyinilmesini salık veriyor.