Resort 2015 | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Resort 2015

Tüm modaevlerinin açık ara en önemli koleksiyonu olan resort sezonu dünyanın dört bir yanında açıldı. Ve bu sezon lokasyon seçimi belki de her şeyden önemliydi. Alexander Wang’in ardından Brooklyn’e yol alan Raf Simons ve Dior, yeniliği ararken kendini Dubai’de Binbir Gece Masalları’nda bulan Karl Lagerfeld ve Chanel, ve tabii ki Louis Vuitton’un ilk resort koleksiyonu için Monaco’yu seçen Nicolas Ghesquiere…

Simons minimalizmini hangi moda evinin kanatları altında olursa olsun beraberinde taşıyan Raf’ın ara sezon kollesiyonu, Fransızların le carre fularları üzerine kuruluydu. Başka bir değişle gördüğünüz her şey olabildiğine yumuşak bir dokuya ve mükemmel heykelsi formlara sahipti. Dior’un ABD’deki 66. senesinde koleksiyonunda 66 parça sunan Raf, Christian Dior’la aynı batıl inançları paylaşıyor olmalı.

Rakamların mistisizmine kapılan bir diğer tasarımcı da koleksiyonunu Dubai’de özel bir adada sunan Karl Lagerfeld’di. Binbir Gece Masalları’nı ve Şehrazad’ı ilham tahtasında ağırlayan tasarımcı, 60′larda oryantalizmi hipleştirip 2014′e taşıdı. Her şey sona erdiğinde Karl ve Coco’nun Şehrazad’a eşlik ettiği bir ziyafetten arta kalanlar izleyenin zihnindeki soru işaretlerine sebebiyet verdi.

Resort 2015 sezonunun en heyecanla beklenen şovlarından biri de kuşkusuz LVMH’nin göz bebeği Louis Vuitton’a aitti. Nicolas Ghesquiere’ın modaevinin çatısı altındaki ikinci koleksiyonu, ilkiyle tutarlı devam etti. Tabii ki azami resort  süslemelerini de peşine takarak. Cannes Fim Festival’i ve Formula’nın tam ortasına denk gelen stratejik zamanlamasıyla Güney Fransa’nın da takvimine yerleşti. Uyuşmayan desenleri eşleştiren, işlemelerle oyun oynayan tasarımcının ara sezon için mottosu; eğlence!