Raf Stesmans ve Aslı Girgin’le Best of İMA | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Raf Stesmans ve Aslı Girgin’le Best of İMA

İstanbul Moda Akademisi’nin 2014 içerisindeki en heyecan verici projelerinden biri olan Best of İMA, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul süresince Antrepo’da yer alacak. Projenin mimarlarından Aslı Girgin ve Raf Stesmans’ın proje hakkındaki görüşlerini ve çalışma sürecini merak ediyorsanız, röportajlarımıza göz atmanız yeterli. 

Raf  Stesmans, İMA Moda Tasarımı Eğitmeni

Best of İMA fikri nasıl gelişti?

Best of İMA fikri aslında devamlı aklımda olan bir projeydi. Her yıl mezun öğrenci işleri için çekimler, defileler ve organizasyonlar planlıyorduk. Ardından İMA’nın  güçlü  marka duruşunu  ve tasarımcı adaylarının çıkardığı ürünleri farklı bir dilde anlatmak gerektiğini düşündüm ve böylece Best of  İMA’ya start verdik.

Peki, hazırlık aşaması nasıl ilerledi?

Aklımdaki fikirleri paylaştım ve tasarım ekibimizle tüm tasarım sınıflarına ait elimizdeki projeleri değerlendirmeye başladık.

Projenin stylingi de size ait, hikayeyi görsel dile dökme süreci nasıl gelişti?

Öğrencilere ait ürünler, projelerin farklılığı açısından stil olarak birbirinden çok ayrıydı. Aslında beni en heyecanlandıran kısmı da buydu. Moda tasarımı programlarımıza ait, hem 1. sınıf hem 2. sınıf  öğrencilerimizin ürünlerinden bir eleme yaptım. Birbiriyle kendi içerisinde bir uyum yakalamaya yakın olanları kombinleyerek, hayal gücümü kullanarak bir ‘look’ oluşturmaya çalıştım. Tabii ki bu  mesaj içeren bir proje olmalıydı; İMA’ya ait tek bir güçlü mesaj. İçerisinde farklı altyapıları, fikirleri, taslakları, çizimleri, bakış açılarını barındıran ama tek bir dilde mesaj verebilecek bir proje olmalıydı.

İMA’da tasarım dersleri veriyorsunuz. Bu süreçte öğrencilerinizin gelişimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

İstanbul Moda Akademisi gelecek vadeden bir tasarım platformu olma yolunda çok hızlı ilerliyor. Burada yetişen yaratıcı fikirlere yön verebilmek çok farklı bir deneyim. Best of İMA sıradanlığa alternatiflik yaratabilme bakış açısına sahip bir proje olarak yetişti. Moda dediğimiz kavrama ait platformlar çok hızla büyüme sağlıyorlar. Ama bu süreç içerisinde farklı bakış açıları yaratabilmek, fikirleri beslemek açısından çok önemlidir.

Çalışmanın en zorlu tarafı neydi?

Bu çalışmanın en zorlu tarafı projeyi aktarmamız gereken doğru dili bulmaktı. Saç- makyaj, ürünler ve aksesuarlara bağlı olarak bir konsept dil oluşturmamız gerekiyordu. Bunu da doğru ekiple, güçlü bir şekilde başarabildiğimize inanıyorum.

Son olarak Best of İMA’nın temasını nasıl belirlediniz?

Seçtiğimiz tasarımların her biri farklı projeler kapsamında farklı içeriklere sahip. ‘Multi Culture Clash’, yani farklı kültürler, disiplinlere ait bir çok öğenin bir arada yansıtılması fikrini tüm dünya trendlerinde olduğu gibi biz de uyguluyor ve bu fikirlerden besleniyoruz. Bu nedenle ‘Tribal Punk’ konseptini saç ve makyaj ile destekleyerek ön plana çıkarmayı tercih ettik.

 

Aslı Girgin, Moda ve Portre Fotoğrafçısı ve İMA Moda Fotoğrafçılığı Program Lideri 

Best of İMA projesinin çıkış noktasından bahseder misiniz?

Fikri ilk ortaya atan Raf oldu aslında. İstanbul Moda Akademisi’ndeki tasarımcı adaylarının ürünlerini mash-up yaparak dinamik bir İMA tasarım dili ortaya çıkarmak istemesiyle proje start aldı.

Ekip nasıl bir araya geldi? En çok üzerinde durduğunuz konular neler oldu?

Tasarımların bir araya getirilmesinden sonra dikkat edilecek en önemli husus hikayenin üslubu ve anlatım kriterleriydi. Bunu belirlerken, hem profesyonel hem de alanında çok yaratıcı bir ekip ile yol almaya karar verdik. Gerek çekim ekibi, gerekse tasarım safhası olarak…

Temanızdan ve neden bu temayı seçtiğinizden bahseder misiniz?

Tribal Punk konsepti bizim için alt bir metindi esasında. İMA’nın yaratıcı ve yönlendirici duruşunu destekleyecek nitelikte, genç ve dinamik bir görselliğe ihtiyacımız vardı. Standardın dışında avangart bir fikir bizi heyecanlandırmıştı. Raf ile bunun üzerine epey çalıştık, araştırdık. Art direktörümüz, saç ve makyaj ekibimiz ile çekim öncesi mood belirleme ve çekim akışını netleşme adına yaptığımız toplantılar neticesinde süreci başlattık.

Best of İMA hangi tarihler arasında nerede görülebilecek?

Best of İMA ilk olarak bu hafta Mercedes Benz Fashion Week İstanbul kapsamında defile alanı ve etrafında görülebilecektir..

Zamanlamanın özel bir sebebi var mı?

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul ile zamanlamamızın sebebi, tasarım dünyasına henüz adım atmış genç tasarımcılar için motive edici, hedeflerini sağlam ve yukarda tutmalarına destek veren bir tavır olmasıdır.

Bu proje bir seri haline gelecek mi? Gelecek yıl için heyecanlanmalı mıyız?

Bu projenin İstanbul Moda Akademisi içinde geleneksel hale gelmesi bizim hedefimiz. Raf ile, öğrencileri motive edici bir platform olmasının yanı sıra, sektörde merak uyandıracak bir projeye dönüşmesinin hepimiz için heyecan verici olacağı düşüncesindeyiz.

 

Proje Ekibi: 

Makyaj : Elif Girgin (Powderroom)

Saç: Serkan Yıldırım (No:21)

Art direction : Ulaş Eryavuz (Bravo İstanbul)

İletişim : Hesna Şahin, Gözde Küçükaslan, Melis Kurtcebe

Proje Desteği: Melis Karapança

Sergileme Alanı : Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

ve tüm İstanbul Moda Akademisi ekibine katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 

İMA Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans Programı mezunları ve öğrencilerinin tasarımlarından seçilen en iyi parçalar, İMA moda tasarımı eğitmeni Raf Stesmans’ın stylingi, moda ve portre fotoğrafçısı ve yine İMA eğitmeni Aslı Girgin’in fotoğrafları ile, Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul presented by American Express FW’14 boyunca görülebilecek, Best Of İMA isimli bir açık hava sergisine dönüştürüldü. Serginin hazırlanış süreci, backstage videomuzda…