Moda mı mimariden, mimari mi modadan? | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Moda mı mimariden, mimari mi modadan?

Bu yazı diğer klişe moda metinleri gibi olmasın  dedim ve modanın mimariyle ilişkisini farklı bir çerçeveden, her iki sektörle de yakın ilişkilerde bulunan biri olarak benim bakış açımdan görün istedim.

Moda ve mimarinin birbiriyle etkileşim halinde olan iki tasarım dalı olduğu herkesçe malum. Hangisi hangisini tetikler, onu bile tam tespit etmek zor. İkisinin temelinde de ilham, görsellik ve duygu var kuşkusuz. Evet, duygu dedim; moda da mimari de insanla hayat bulan, şekillenen iki disiplin. İnsanlar binaların, odaların, evlerin içinde uyuduklarında, güldüklerinde, ağladıklarında, sıkıldıklarında oraya yaşanmışlık katarlar. Bu duygular o yapının havasında asılı kalır. İçinde yaşanan bu mekanlara girip çıkarken o yerlerin karakterini oluştururlar adeta.

Tıpkı moda gibi… Herkesin favori üç dört moda markası vardır mutlaka, kendine, karakterine yakın bulduğu… İnsanlığın uzak geçmişinden itibaren kendini böyle ifade eder insan. Örtünerek, giyinerek başladığı giysileriyle zamanla rahat eder ve modern çağda sever, bağlanır. Aslında duygudur temelinde yatan şey. Bu konuda anlaştığımızı düşünerek, konuyu asıl çarpıcı olan kısma taşımak istiyorum.

Görsellik ve ilhamın gücü

İnsanın en büyük ilham kaynağının doğa olduğunu düşünüyorum. Gözlemlediğim onlarca örnekten çıkardığım genel-geçer bir sonuç bu sadece. Hani şeytan ayrıntıda gizlidir derler ya, biraz da o misal. Daha dikkatli bakınca, her gün gördüğüm sıradan şeylerin bile bana bir deseni, bir renk paletini veya bir formu başka bir formla ilişki içinde olduğunu görmeye başlıyorum. Tüm bu detaylar görünenin ardındaki simgeleri yeniden yorumlamama yardımcı olabiliyor.

Doğa derken illa ki ağaçlar, çiçekler olmak zorunda değil. Biz de doğanın bir parçasıyız. Düşünsenize, belki telefonunuzun ekranını kilitlediğinizde odadaki ışıkla yansıyan, o gıcık parmak izi lekelerimiz bile ilham alınası bir desen aslında.

Bir arada uyum içinde

Tabiat ananın sunduğu renkler, formlar, desenler ve dokular hem mimarinin hem de moda tasarımcılarının da ilham aldığı belli başlı öğelerden. Hal böyle olunca, iki tasarım dalının da aynı kaynaklardan beslenmesi, birbiriyle etkileşim içine girmesi yadsınamaz.

Dedim ya şeytan detayda gizli…

Güzel yazmış da, birkaç örnek görsek çok iyi olurdu dediğinizi duyar gibiyim. Mimarinin ve modanın paralel akımlarını, kesimlerini, biçimlerini, formlarını, renklerini, fonksiyonlarını ve dokularını görebileceğiniz bir galeri hazırladım. Umarım ilham saçan bu galeriyle konuya farklı bir perspektif katarım.

Katre Türk

Modada Blog Yazarlığı ve Sosyal Medya Mezunu

Instagram’da takip etmek için: @KatreTurk