#Koza2016 Birincisi: Tuğçe Demiran | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

#Koza2016 Birincisi: Tuğçe Demiran

Koza’nın 2016 versiyonunu geride bıraktık. İMA Moda Tasarımı ve Teknolojisi Lisans programı öğrencimiz Tuğçe Demiran’ın birincilik koltuğuna oturduğu yarışmanın ardından Tuğçe’ye 5 sorumuz var.

#Koza2016 Birincisi: Tuğçe Demiran

Tasarımının hikayesini anlatır mısın?

‘The skin I live in’ filminden ilham alarak oluşturduğum bir koleksiyon oldu. Filmin sountrack’i beni çok etkiledi ve kesinlikle bu film ile ilgili bir koleksiyon hazırlamalıyım dedim. Koleksiyonu oluştururken film ve sanatsal akımlarla desteklediğim tasarımlar hazırladım. Tasarım fikrimin alt yapısında her zaman çağdaş tasarım fikri oldu. Çalışmalarımı da bu yönde gelişirdim. Kontrast renk ve materyalleri kullandığım mini bir koleksiyon oluşturdum.

Jürinin senin tasarımını seçmesindeki itici güç-tasarım öğesi neydi sence?

Koleksiyonuma filmin ruhunu kendi bakış açımla çok iyi taşıdığımı düşünüyorum. Tasarımlarımı hem iyi bir hikaye hem de iyi bir finisyon ile destekledim. Çizimlerimizi ürüne döktüğümüz bu süreçte daha iyi nasıl bitirebilirim ve alt bazımı ne ile desteklersem daha iyi bir sonuç alabilirim gibi bir çok soruya cevap aradım ve denemeler yaptım. Tasarımlarımı hazırlarken en önemlisi benim içime sinmesiydi. Sonuç beni mutlu etmişti çok mutluyum ki aynı enerjiyi jüriden de aldım.

#Koza2016 Birincisi: Tuğçe Demiran

Senin yarışmadaki favorilerin kimlerdi?

Gökhan Yavaş ve Selen Akyüz benim favorilerimdi. İkisinin de tasarımsal kimliklerini çok iyi yansıttıklarını düşünüyorum. Gökhan’ı daha önceki Koza’da ve New Gen defilesinde de izlemiştim, o zaman da benim favorimdi, her zaman hikayesini çağdaş tasarımlarıyla destekledi. Selen’in koleksiyonunu gördüğümde çok beğenmiştim ve giymek istedim. Erkek koleksiyonu hazırladı ama gören çoğu kadının Selen’in tasarımlarını giymek isteyeceğine eminim.

Yarışma sürecinin en zorlu bölümü hangisiydi? 

Ben kışlık bir koleksiyonu nude renk, kalın ve ince kumaşlar ile hazırladım. Mevsimden dolayı kalın kumaş bulmak zaten çok zordu ayrıca renklerin nude olması ekstra zorluk yaşattı.  Bulabildiklerimin ise devamı yoktu ya da metrajları çok azdı. Kısa süre içinde bulduğum kumaşlar ile en iyisini çıkarmam gerekiyordu, denemeler yaparak onları daha tok daha güçlü hale getirmenin yollarını aradım.

#Koza2016 Birincisi: Tuğçe Demiran

İMA yarışma sürecinde sana nasıl destek oldu?  

İMA benim için bir okul değil, burası benim evim. İMA ile birlikte bir çok proje gerçekleştirdik ve kendimi aileden biri gibi görüyorum açıkçası. Tasarımsal kimliğimizi oluştururken aldığımız eğitimin ve eğitmenlerimizin büyük payı var. Çok şanslıyım. Seda Lafçı, Raf Stesmans , Burcu Yıldırım,  Melis Örün gibi çağdaş tasarıma önem veren ve bizim bu yönde gelişmemizi destekleyen profesyonellerden eğitim aldım. Onların takdirini kazanmak benim için çok önemliydi, umarım kazanabilmişimdir.