Incube Tasarımcılarına Yakın Mercek: Zeynep Devooght | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Incube Tasarımcılarına Yakın Mercek: Zeynep Devooght

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) tarafından kurulan ve desteklenen İstanbul Fashion Incube (Moda Girişimcilik Merkezi) malumunuz 2014-2015 süresince Burçe Bekrek, Ece Gözen, Giray Sepin, Gülçin Çengel,  Hande Çokrak, Niyazi Erdoğan, Selim Baklacı, Tolga Turan, Tuğba Ergin ve Zeynep Devooght gibi kadın ve erkek giyim koleksiyonları sunan moda tasarımcılarını destekliyor. Merkezin amacı girişimcilik kapasitelerini geliştirme potansiyeline sahip moda tasarımcılarının markalaşmalarının sağlanması ve tasarımcıların ulusal ve uluslararası platformlarda rekabet edebilme gücününün kuvvetlendirilmesidir. İstanbul Fashion Incube; kendi markalarını ve şirketlerini kurmuş moda tasarımcılarına yurtdışı deneyimi kazandırmak, kurumsal markalarının oluşumu aşamasında dünyanın en önemli yabancı moda danışmanları ile bir araya gelmelerini sağlamak ve iş planlarının hazırlanması konularında desteklemektedir. Merkez kapsamında, tasarımcıların sektör bağlantılarının kurulmasına ve güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. İstanbul Fashion Incube; marka stratejileri geliştirme, koleksiyon planlama, marka iletişimi ve pazarlama, uluslararası fuarlar ve sipariş hazırlama süreçleri, iş modeli geliştirme ve iş süreçlerini yönetme, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’a katılım, yurt dışı fuar ve showroomlara katılım konularında da tasarımcıları yönlendirmektedir. Ayrıca merkezde tasarımcılara özel mentorluk (koçluk) desteği de verilmektedir.

Incube desteği kapsamında Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da tasarımlarını sunan isimlerden biri de Z. By Zeynep Devooght oldu. Zeynep Devooght, -Universitaet fuer angewandte Kunst- Güzel Sanatlar Üniversitesi Moda Tasarım Bölümü’ne Christian Dior’un baş tasarımcısı Raf Simons tarafından seçildi ve 2007 yılında mezun oldu. 2009 yılında Avusturya Kültür Bakanlığı’ndan aldığı destek ile Belçika, Antwerp’e gitti. Orada 1900 ile 1960 yılları arası savaş dönemi kıyafetleri üzerine geniş kapsamlı bir araştırmaya dahil oldu. Belçika ve Hollanda’da müzelere giderek yüzlerce yıllık elbiseler üzerinde çalışma fırsatı elde etti. Ardından Viyana’ya geri döndü ve Viyana Moda Haftası kapsamında kendi markasının ilk defilesini gerçekleştirdi. Zeynep Devooght’un kendi markası Z. by Zeynep Devooght çekici olanı sorguluyor, sınıflandırılmaktan kaçınıyor. Alışılmışın dışında teknikler üreterek, kullanıcının farkındalığı ve yaratıcılığı için bir alan açıyor.

Tasarımcı önümüzdeki sezon için kadınların günlük hayatlarında kullandıkları kıyafetleri farklı kalıplarla yenileyip, güncel trendler ile birleştirerek kullanıyor.

Siyah ve beyazın çeşitli tonlarının hakim olduğu koleksiyon ipek, pamuk ve keten gibi doğal liflerden yapılmış kumaşlarla kullanıcısının yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyor. Elde boyama teknikleri ile koleksiyonda yer alan her parçanın benzersiz olması sağlanırken, yazılı baskılar kişinin beden farkındalığını keskinleştirmeyi amaçlıyor. Markanın imzası niteliğinde olan piercing metal detaylar bu koleksiyonda da kendini gösteriyor. Bazı parçalarda neredeyse hiç dikiş bulunmazken birleştirme noktaları piercing ile yapılmıştır. Piercinglerin çıkarılabilir olması, parçaların isteğe göre farklı şekillerde tekrar deneyimlenebilmesini sağlıyor.

Z. by Zeynep Devooght İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonundaki 30 farklı parça beklenmedik kıyafet kombinasyonlarıyla, yazılı olmayan giyim kurallarını sorgular nitelikte. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamındaki şovda sade renklerdeki koleksiyonu çarpıcı makyaj detaylarıyla M.A.C. Cosmetics tamamladı.