Incube Tasarımcılarına Yakın Mercek: Niyazi Erdoğan | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Incube Tasarımcılarına Yakın Mercek: Niyazi Erdoğan

Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’un ilk günü bitmek üzereyken koleksiyonunu tanıtan isimlerden biri de Niyazi Erdoğan oldu. Saat 20.30 sularında İlkbahar-Yaz Koleksiyonunu izleyiciyle buluşturan Niyazi Erdoğan, İ.T.Ü. Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde 1999 yılında lisans eğitimini tamamladı. 003 yılında İTKİB’in Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda finale kaldı. 2009’dan beri ortağı ve tasarım direktörü olduğu Eroni markasıyla dünyada birçok markaya koleksiyon hazırlıyor. Maraton spor giyim firmasının danışmanlığını yürüten tasarımcı, 2014 yazında Niyo isimli tişört ve aksesuar alt markasını kurdu. Erdoğan, gelecek vaat eden moda tasarımcılarına profesyonel kapsamda destek vermek amacıyla yola çıkan Türkiye’nin ilk moda girişimcilik merkezi olan İstanbul Fashion InCube’un iki sezondur tasarımcıları arasında yer alıyor. İstanbul Fashion InCube, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği yürütücülüğünde ve İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle faaliyet gösteriyor.

İlkbahar-Kış 2015 için Niyazi Erdoğan, daha önceki koleksiyonlarında olduğu gibi bu koleksiyonunda da yine yerel unsurlardan ve İstanbul’dan besleniyor, Tevfik Fikret’in Aşiyan’a olan aşkından esinlenerek koleksiyonunun eksenine göç yolları İstanbul’dan geçen kırlangıçları yerleştiriyor. Koleksiyonda yer alan kırlangıç deseni, Niyazi Erdoğan’ın kendi kırlangıç dövmelerini de tasarlayan dövme sanatçısı Tolga Uçağı imzasını taşıyor. Niyazi Erdoğan’ın hem biçimsel, hem de fonksiyonel olarak mimari anlayışını yansıtan  İlkbahar/Yaz 2015 Koleksiyonu iş yaşamından günlük giyime, spor saatlerinden plaj keyfine dört ayrı ortama yönelik dört farklı grubu içeriyor. Takım elbiselerden mayoya, tulumdan monta kadar sezonun gerektireceği her parçaya sahip olan koleksiyonda aksesuar olarak fularlar öne çıkıyor.

Geçtiğimiz sezon bisikletçilik ile tamamlanan sportif yaklaşım, bu sezon koleksiyona koşu teması ile yansıyor. Koşu sporunun ‘olmazsa olmaz’ unsurları ve kesimleri koleksiyonun geneline taşınıyor. Niyazi Erdoğan’ın mimarlık eğitiminin sonucu olarak koleksiyon örgüsü yine matematiğe dayalı, detayda fark edilen ince ve fonksiyonel çözümlerle öne çıkıyor.

2015 İlkbahar/Yaz koleksiyonuna denim’ler hakim. Indigo mavisine elma yeşili, neon yeşil ve kahve tonları eşlik ediyor. Üretim kısmında yerel üreticilerle çalışılan koleksiyonun kumaşları İpekiş’e, denim danışmanlığı ise Seda Zorlu’ya ait. Niyazi Erdoğan’ın tasarladığı defile ayakkabıları Konya Selçuk Üniversitesi Ayakkabı Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından üretildi. Koleksiyonun tüm kreatif direktörlüğü Barış Çakmakçı’ya, defilenin koreografisi Uğurhan Erez’e ait