Incube Tasarımcılarına Yakın Mercek: Giray Sepin | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Incube Tasarımcılarına Yakın Mercek: Giray Sepin

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da koleksiyonunu sunan Giray Sepin, bu kez ilhamını yeryüzü gerçekliğinden uzakta buluyor ve efsanelerin arasına dalıyor.

Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden 2004 yılında birincilikle mezun olan Giray Sepin, 2003 – 2005 yılları arasında Ümit Ünal ile birlikte Abbate tasarım ekibinde çalıştı. 2003′te İTKİB Genç Moda Tasarımcıları Yarışması’nda finale kaldı. 2004 yılında aynı yarışmada aldığı ikincilik ödülüyle, Linda Loppa yönetimindeki Polimoda International Institute Master Advanced programına burs hakkı elde etti ve Ağustos 2006′da Floransa’daki eğitimini tamamladı. Kasım 2007′de Mudo Collection erkek koleksiyonu için çalışmaya başladı. 2010’ da Bil’s Beyaz Gömlek Projesi için gömlekler, 2012′de Can Bonomo Eurovision Şarkı Yarışması finali için dansçı kostümleri tasarladı. Tasarım kariyeri Mudo Collection Erkek Tasarım Müdürü olarak devam etmekte olan Giray Sepin, kendi adını taşıyan markasını Ocak 2014’te kurdu. Genç hisseden, profesyonelliğini amatör ruhuyla pekiştirmeyi seven, sosyal hayat içinde önemli bir yer edinmiş, stilin kalıcı modanın ise keyif verici geçişler olduğunu düşünen, sanatla ve müzikle ilgilenen, seyahate çıkmaktan heyecan duyan, gittiği yeni yerlerde lokal olmaktan hoşlanan, yenilikçi erkekler için tasarladığı ‘Debut’ isimli ilk koleksiyonunu Mart 2014’te gerçekleşen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında sundu.

İlkbahar-Yaz 2015 koleksiyonu için adını deniz tanrısı Poseidon’un Roma uygarlığındaki ismi Neptün’den alan tasarımlar sunan Sepin’in yaratımları denizin engin mavisi uzayda parlayan  esrarengiz yıldızlarla bir araya geliyor. Kumaşlardaki parlak, akışkan ve şeffaf yüzeyler yıldızların ve planktonların ışıltısından; marin çizgiler denizci üniformalarından; üç boyutlu geometrik desenler Greko-Roman süslemelerden günümüze sesleniyor. Beyaz, ekru lacivert, siyah ve gümüş tonlarının hakim olduğu koleksiyonda çok canlı renklerden oluşan sürpriz bir bölüm de karşımıza çıkıyor.

Oversize bomber, trench-coat ve farklı formlara bürünebilen yağmurluklar, bol ve kısa şortlarla bir araya geliyor. Trikolardaki yenilikçi çizgi uygulamaları, jakar desenleri ve  farklı örgü teknikleri koleksiyonun öne çıkan parçalarından. % 100 Keten ve pamuk gibi doğal elyaflı yüzeylerin yanı sıra, su geçirmez tafta, naylon ve özel kaplamalı teknik kumaşlar, fonksiyonel, dinamik ve eğlenceli yepyenin bir erkeğe sesleniyor.