İMA Moda Fotoğrafçılığı Mezunu Merve Göral’a sorduk… | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

İMA Moda Fotoğrafçılığı Mezunu Merve Göral’a sorduk…

Modanın alternatif dünyalarına verdiği destekle  sektörde hep bir adım önde duran İstanbul Moda Akademisi, mezunlarını sektörle birleştirmeye başladı bile. Moda Fotoğrafçılığı dalında kariyerine yön veren Merve Göral da bize deneyimlerini anlattı.

 

Moda fotoğrafçılığında bir kariyer yapma serüvenine giden süreci sizden dinleyebilir miyiz? İMA bu konuda ne tür bir vizyon yarattı?

Çocukluğumdan beri süregelen fotoğraf merakım, yıllar içerisinde benim için bir yaşam biçimine dönüştü. Kameramla yaptığım seyahatler sırasında özellikle sokaktaki insanların stillerini fotoğraflamaktan keyif alıyorum. Fotoğraf tutkumu yakından takip ettiğim moda ile birleştirerek profesyonel kariyerimi moda fotoğrafçısı olarak sürdürmeye karar verdim ve İMA sayesinde moda sektöründeki insanlarla tanışma fırsatı yakaladım.

Moda fotoğrafçılığında ilham oluşturan unsurlar var mı?

En çok sokaktan esinleniyorum. Ayrıca, her fotoğraf ya da tasarım benim görsel hafızamı kuvvetlendirip, bana ilham verir. Moda haftalarını da yakından takip ediyorum.

Türkiye’de moda fotoğrafçılığının gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz? Eğitimini aldığınız İMA’nın bu anlamda, bu alanda mezunlarına kariyer yapması için ne tür destekleri var?

Her geçen gün artan moda fotoğrafçısı sayısının moda sektörünü olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyorum. Mevcut sistemde doğru insanları tanımanın önemi büyük. IMA’dan almış olduğum eğitimin bu anlamda bana faydası olduğunu söyleyebilirim.

En beğendiğiniz yerli ve yabancı moda fotoğrafçıları kimler?

Emre Güven’in editöryal çekimlerini ve Scott Schuman’ın sokak stili fotoğraflarını beğeniyorum.  Ayrıca Inez & Vinoodh ikilisi ilham aldığım kült isimlerden.

İMA’da aldığınız eğitim süreci nasıl başladı? Eğitim öncesi ve sonrası süreçte ne tür değişimler yaşadınız?

Moda ve fotoğrafçılığın bir arada olduğu adres İMA’ya tasarımcı bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladım. Mezun olduktan sonra İMA’nın desteği ve yönlendirmesi ile profesyonel anlamda doğru adreslere ulaşma fırsatına sahip oldum.

Şu anda profesyonel anlamda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Çeşitli marka, tasarımcı ve moda dergisiyle çalışıyorum. Bunun yanı sıra, erkeklerin gündelik hayatını kaliteli yaşayabilmesi için seçenekler sunan dijital rehber ExcuseMeMan.com’un kurucu ortağıyım. Erkeklere ilham kaynağı olmayı hedefleyen ExcuseMeMan’in içeriği sadece kendi fotoğraf ve videolarımızdan oluşuyor.