İkonografi: Carlyne Cerf De Dudzeele | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

İkonografi: Carlyne Cerf De Dudzeele

Carlyne Cerf De Dudzeele’in soyadı kadar eksantrik işleri ve karakteriyle moda dünyasını hafif artçılarla salladığı konusunda Karl Lagerfeld de evrenin geri kalanıyla aynı fikirde. Hatta bu düşüncenin tohumlarını kendisinin ekmiş olması da kuvvetle muhtemel. (Tam olarak yıl vermemiz gerekirse 1993 yılı Vogue’larını karıştırmaya başlayabilirsiniz.) Denim pantolonla pırlantaları aynı kefeye koyabilen moda editörü –sonuçta ikisi de bir kızın en iyi arkadaşı, nevi şahsına münhasır enerjisiyle kültler kategorisinden el sallıyor. Enerjinin kaynağıysa muhtemelen St. Tropez doğumlu olmasından geliyor…

 

Süper modeller çağına yön veren De Dudzeele, Linda Evangelista, Christy Turlington, Naomi Campbell ve Claudia Schiffer’ın aklınıza kazınan bir çok karesinin ardındaki isim. Kült karelerden bahsetmişken, 1988’de Anna Wintour’un Vogue’u devralış kapağının (hemen hatırlayamayanlar için, Michaela Bercu’nun Christian Lacroix üst ve Guess jean giydiği kareden bahsediyoruz) da ardındaki isim Carlyne’den başkası değil. 70’li yıllarda Fransız dergilerine kendini ve enerjisini kabul ettiren editör, 80’li yıllarda artık Richard Avedon, Irving Penn ve Steven Meisel gibi isimlerle çalışmaya başlıyor. Tabii Steven’la olan ilişkisini de çalıştığı tüm kült isimlerden bir adım önde tutuyor.

 

Takvimler 90’ları, moda trendleriyse minimalizim ve grunge’ı gösterdiğinde bile abartısından, eğlencesinden ve enerjisinden vazgeçmeyen Carlyne, bu on yılı da hasarsız atlatıp tahtını ve stilini daha da sağlamlaştırıyor. Ve modayı fazlaca ciddiye alanlara sesleniyor: “Moda eğlenceli bir şey, sizi bilemem ama ben eğlenmeye bayılıyorum. Entelektüel değilim, moda da değil zaten. Doktor falan değiliz farkındasınız değil mi? Moda için çalışıyoruz ve çalıştığımız şeyin eğlenceli olması gerekiyor, tabii bir de seksi!”

 

Not: Carlyne Cerf De Dudzeele enerjisine daha direkt şahit olmak isterseniz editörün YouTube sayfasına yöneliniz.  Vogue İtalya’nın Temmuz Adrina Lima kapak çekiminden de gerekli De Dudzeele enerjisini alabilirsiniz.