Hele bir kendini ıspatla bakalım… | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Hele bir kendini ıspatla bakalım…

Eskiden pazarlamacılar tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışırdı. Şimdi ise tüketiciler pazarlamacıların… “Haydi canım sende” dediğinizi duyar gibiyim, ama durum bu!

Tüketici,  sosyal ortamlarda ünlenmek, statüsünü yükseltmek ve kendini özel bir topluluğa ait hissetmek istiyor. Bu sevdası uğruna da markalara pazarlanabilir bir hikaye vermek için çaba sarf etmekten kaçınmıyor. Tam tersi; markaya bağlılığını, bilgisini, yaratıcılığını ve zevk sahibi olduğunu ıspatlayarak, marka elçisi olmayı hak ettiğini göstermek ve karşılığında da ödüllendirilmek istiyor. Hal böyle olunca, sadık müşterilere ulaşmak isteyen markalar da tüketicilerini test etmeye başlıyor ve “Status Tests” 2016’nın en önemli beş tüketici trendi arasındaki yerini alıyor.

Örneğin Lee Jeans, sıcaklığı içinde tutan Magma Fusion ürünlerinin lansmanı için Çin’in 32 şehrinde “Warmth Tracker WeChat app.” kampanyasını hayata geçirdi. Katılımcıların kar kış demeden bulundukları şehri keşfetmeleri ve hareketlerini bu aplikasyon aracılığı ile izlemeleri gerekiyordu. Çok farklı lokasyonlarda bulunan QR kodlarını tarayanlar “Sıcaklık Endexi” puanı kazanıyor ve biriktirdikleri puanlar karşılığında ya Magma Fusion denim ürünlerinin sahibi olabiliyor ya da özel etkinliklere giriş hakkı elde edebiliyordu. Netflix ise kullanıcılarını televizyonu otomatik olarak kapatarak Netflix’e geçen, telefonları sessize alan ve ışıkları kısan, The Switch adını verdikleri bir düğmeyi yapmaya teşvik ederek, test çıtasını bir basamak daha yükseltenlerden. Bunun için online bir eğitim de sunan Netflix, The Switch’i yapabilecek kişilerin elektronik ve programlama bilgisine sahip olmaları gerektiğini belirterek, aynı yetkinliğe ve kafa yapısına sahip insanları biraraya getiriyor ve özel bir topluluk yaratıyor aslında. The Switch’i yapabilenler de gururla deneyim ve fikirlerini başkalarıyla paylaşarak kendini gösterme imkanı yakalıyor.

“Status Test” trendi, tüketici sadakatı konusunda bizi kuşkusuz farklı düşünmeye itiyor. Müşterilerimizin kendini nerede görmek istediğini anlamamız ve test ne kadar zorsa statüsün o kadar yüksek ve kıymetli olduğunu unutmamız lazım. E biraz da cesaret gerekli tabi…

Selda Susal Saatçi