Geleceğin Moda Kariyerleri | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Geleceğin Moda Kariyerleri

Söz konusu moda olduğunda, yeniliklere bu kadar açık bir sektör dahilinde bile dar görüşlü olabiliyoruz. Son birkaç yıla kadar moda sektörü dendiğinde kariyer olanakları editör, tasarımcı, buyer, fotoğrafçı ya da stylist ile sınırlı kalıyordu. Ya da en azından öyle zannediliyordu. İstanbul Moda Akademisi alternatif moda eğitimleri ile bu algıyı yerel sektörde kırmaya başlamışken Business of Fashion’a göre geleceğin 3 en çok ihtiyaç duyulacak meslekleri şöyle;

3D Printing Mühendisliği; 3D printing yeni duyduğunuz bir kavram değil malumunuz. Teknolojinin moda sektörü ile yollarının kesişimine de bir süredir hakimsiniz. Hızlı ilerleyen sektörde tasarımcının en büyük zorluklarından biri arza karşılık vermek. 3D printing tasarımcının üretim sürecini hızlandırmak suretiyle, 3D printing mühendislerini moda sektörünün top listesine dahil ediyor.

Tüketici Davranışları Psikoloğu; Pardon? Evet yanlış okumuyorsunuz, markanızın başarılı olması için gereken iş dallarından biri de tüketici davranışlarını başarılı bir iş planına çevirecek psikologlar. Alışverişi terapi yöntemi olarak kullandığımızı var sayarsak meslek dalı listede yükselmekte geç bile kaldı. Tabii yeni jenerasyonun alışveriş alışkanlıklarını dekode etmek de cabası.

Data bilimci; Sanal dünyaya olan bağınızla doğru orantılı olarak ardınızda minimum ya da maksimum ayak izleri bırakıyorsunuz. Ve tabii bu ayak izleri doğru tercüme edildiğinde alışveriş alışkanlıklarınızı açıklıyor. Daha fazla açıklamamıza gerek var mı?