Dijital Baskı Teknikleri | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Dijital Baskı Teknikleri

Gün itibariyle dijital dünya hayatlarımızın her yanına sirayet etti. Bu durumda moda dünyasının da dijital tekniklerden nasibini almaması imkansızdı. Dijital baskı tekniklerini ilk benimseyen isim kuşkusuz Alexander McQueen oldu. Fakat tasarımcının vizyonunu dijital tekniklerle paylaşmasından önce, 1970’lerde işbu teknikler halı endüstrisinde kullanılıyordu. 1990’larda tekniklerin moda dünyasını ele geçirmesinin ardından Issey Miyake, Mary Katrantzou, Miuccia Prada, Ralph Rucci gibi isimler de McQueen!in ardından dijital baskı tekniklerini koleksiyonlarına taşıyan tasarımcılardan oldular. Ricardo Tischi yönetimindeki Givenchy de uzun süre koleksiyonlarını dijital baskı tekniklerine teslim eden markalardan oldu. 2013 yılında moda dünyasında tepe noktasına ulaşan dijital baskı teknikleri Phoenix Art Museum’da kendine ait bir sergiye de sahip oldu. Serginin fikir annesi Dennita Sewel, bu dijital teknolojinin hala gelişmekte olduğu ve tasarımcıların henüz işbu alanın potansiyeli tamamen keşfedemediği kanısında.

Yerel sektördeki potansiyeli gün yüzüne çıkarmak için sektörün açıklarını eğitimleriyle tamamlayan İstanbul Moda Akademisi 9 Kasım’da Dijital Baskı Teknikleri eğitiminin kapılarını açıyor. Toplamda 48 saat sürecek Dijital Baskı Teknikleri eğitim programıyla, kendi dokunuşlarınızı özgün desenlerinize yansıtarak adınızı bir marka yapabilir veya var olan markanızı global düzeye çıkarabilirsiniz. Müşterilerin ihtiyaç, beklenti ve taleplerini doğru tespit etmek ve buna uygun adımları doğru zamanda atmak isteyen şirketler ve kişiler için olan bu program ile, son trendlerde öne çıkan dijital baskının hızını yakalayacak sınırsız renk özgürlüğü ile sınırsız desenler yaratacaksınız.

Programın sonunda eğitim boyunca aldığınız teorik bilgilerin yanı sıra Adobe Photoshop ve Adobe Illustrator programları ile geniş bir dijital baskı koleksiyonuna sahip olacaksınız. Programı tamamladığınızda moda ve tekstil sektöründe moda tasarımı ve grafik tasarım alanlarında çalışabilir, tekstil sektöründe Müşteri Temsilcisi olarak yer alabilirsiniz.