Bir Ters Bir Düz | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

Bir Ters Bir Düz

Örgü –ve bilumum örgü teknikleri hemen hemen insanlık tarihiyle yarışabilecek bir geçmişe sahip. Coco Chanel’in bir ters bir düz tekniklerini alametifarikası tasarımlarına yansıtmasına kadar moda severlerin pek de ilgisini çekmeyen örgü, bir inip bir çıktığı moda trendleri listesinde, milenyumun 15. yılında yine yükselişte. Birçok modaevinin Sonbahar 2015 koleksiyonlarına taşıdıkları örgüler yine farklı teknik ve kesimlere sahipler.

Acne Studios, kolsuz örgü süveterleri ‘yeni cool’ mertebesine taşırken, Alexander Wang gotik kızlarını örgü kazaklarla yumuşatıyor, ve tabii geneli ele geçiren detaylarda örgüyü deri ve zincirle birleştiriyor. Au Jour Le Jour’un 70’ler başı tasarımları örgülere dönemin canlı renkleri  ve diskonun başlangıç desenleri olarak yansıyor. Balenciaga’da ise örgü şişleri büyüyor ve büyük kalıplı ceketler için hareketlerine devam ediyorlar; bir ters bir düz… Bluemarine’in kızları büyük balıkçı yaka örgüleriyle sıcak bir kış vaad ediyor ve Bluemarine estetiğine sadık kalarak pastel renk paletiyle podyumda yürüyorlar. Geçtiğimiz sezon yaz örgüleriyle trendlerin sallayan Céline kış sezonunda azalttığı örgülerini kısaltıyor ve minimal asimetrik kesimlerini kullanmaya devam ediyor.

Pre-fall koleksiyonlarını da tümüyle ele geçiren örgüler, bildiğimiz kullanım hallerinin dışında var olmaya devam ediyorlar. Örgünüzü sınırsızca kullanın.