The Alternate: Modelist | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

The Alternate: Modelist

Modanın alternatif dallarında düzenlediğimiz turlarımızda bu kez küçük bir zaman yolculuğuyla çocukluğunuza dönüyoruz. Annelerin alışverişten dönüşünde kolunun altına sıkıştırdığı Burda Dergisi belki de modelistlikle bir çocuğun tanıştığı ilk anlardan biri sayılabilir. Dergiden çıkan modellerin üzerine serilen kumaşlar ve beyaz sabunla üzerinden geçilen çizgiler son hali hayalleri süsleyen bir elbisenin ilk adımlarını atmakta.

 

Masum bir anıdan moda sektörünün en can alıcı meslek dalına geçişteyse çetrefilli bir eğitim yolu müstakbel modelistleri beklemekte. Moda tasarımının mühendisliği sayılabilecek olan modelizm kusursuz bir kıyafetin ardında yatan yegane anahtar. Genel kanıda moda tasarımcılığından ayrılmakta güçlük çeken modelistlik her ne kadar her tasarımcının bilmesi gereken bir yan dal gibi görünse de artık başlı başına bir meslek dalı olarak da bağımsızlığını kanıtladı. Kalıp hazırlama teknikleri, drapaj, manken üzerinde gerekli ölçüleri alabilmek, kıyafetlerin bazını oluşturabilmek, düz kalıp teknikleri kullanarak model çıkarabilmek gibi yetileri bilmeyi mecbur kılan dal yetenek ve yaratıcılığı ne kadar muazzam olursa olsun her tasarımcının ihtiyacı duyacağı özelliklerden.

 

İki boyutlu bir tasarımı inceleyip, yorumlayarak 3. boyuta geçiren modelistler, tasarımcılarla ve ekipleriyle omuz omuza çalışırlar. Modelistler, sektörde bağımsız olarak çalışabilecekleri gibi aynı zamanda moda sektöründeki firmaların modelhane bölümlerinde modelist ve modelhane bölümlerinde çalışma imkanı da bulabilirler. Tekstil ve hazır giyim sektörünün en önemli ihtiyaçlarından biri olan ileri düzey kalıp ve uygulama bilen elemanlar haliyle bu mesleğin moda dünyasının en çok talep gören mesleği olmasına yol açıyor. Moda dünyasının mühendislik tarafına geçmek isteyenler ay boyunca radarınızı açık tutunuz.