9. İstanbul Moda Konferansı’nın konuğu İMA | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

9. İstanbul Moda Konferansı’nın konuğu İMA

Bu sene 12 Ekim’de gerçekleşecek 9. İstanbul Moda Konferansı’nın konuğu ve ev sahibi İstanbul Moda Akademisi olacak.  Modanın sadece kreatif dürtülerle ilerlemediğinin, yalnızca tasarım yeteneğinin moda dünyasında başarılı olmak için artık yeterli olmadığının altını çizen ve moda dünyasının değişen tanımları için eğitim modülleri geliştiren İMA, sektörel ilişkileriyle de öğrencilerinin teorik eğitimini uzun zamandır pratiğe çeviriyor. Sektöre ilişkin sorgulamalarına ara vermeyerek modanın sadece giysilerden ibaret olmadığı ve bir yaşam stiline gönderme yaptığı gerçeğini eğitimlerine entegre ediyor.

İMA, eğitmenlerinden öğrencilerine herkesi bu süreçte sorgulamaya davet ediyor;

“Tasarımın içsel bir deneyimden doğduğu gerçeğinden yola çıkarsak bir tasarımcı kendine ait olmayan bir markaya nasıl en başarılı şekilde tasarım ve koleksiyon danışmanlığı verebilir? Çatısı altında çalıştığı markanın değerlerini nasıl en iyi şekilde tasarıma çevirebilir? Tasarımcının koleksiyon geliştirme süreçleri nelerdir?  Bir tasarımcının kreatif kimliğinin yanı sıra iş planı ve iş geliştirme, iş yönünün önemi nedir?” sorularına gün aşırı cevap arayan İstanbul Moda Akademisi aynı zamanda sektörün yeni işleyişini de masaya yatırıyor ve sormaya devam ediyor.

Dijital şovlar sayesinde alışveriş alışkanlıkları hızlanan tüketici, markalar için daha çok gelir vaat etse de yaratıcılık tarafında kreatif direktörlerin tükenmişlik sendromuna dur diyemiyor. Moda haftaları yok olma tehdidiyle yüzleşmeye çalışıyor ve bu duruma büyük moda evleri de çanak tutuyor. Bakınız: Burberry’nin kararı. Hem tüketicinin hem de markanın hızını yavaşlatan bu karar moda dünyasına bir anlamda kırmızı ışık yakıyor ve yavaşlamasını salık veriyor. Bunu yaparken de daha kaliteli bir üretim süreci, daha yaratıcı bir koleksiyon sözü veriyor. Bu atılım henüz tüketici ve sektör tarafından kesin kabul görmüş değil. Peki bu eğilim markaların koleksiyon satış stratejilerini önümüzdeki sezonlarda nasıl etkileyecek? İstanbul Moda Akademisi sorularını 12 Ekim’e kadar biriktirmeye devam edecek. Cevaplar ise paneled; Bora Aksu, Gamze Saraçoğlu ve Ümit Ünal gibi isimlerin de katılımıyla eşleşecek.