2014’ün En İyi Kampanyaları | İstanbul Moda Akademisi
 

İMA'da Yaşam

 

2014’ün En İyi Kampanyaları

Malumunuz moda sektörü tasarımcıların yeni yaratımları, trendler, moda şovları ve şov önündeki kalabalığın kıyafetleri kadar kampanyalar, kampanya yüzleri ve fotoğrafçılarla da çalkalanıyor. Her biri sergilere ev sahipliği yapabilecek incelikte kampanyalarsa büyük prodüksiyonlar ve uzun yaratıcı saatler sonucunda şehrin, dergilerin ve internetin dört bir yanını sarıyor. Evet 2015’in ilk yarısı için kampanya kabukları suya düştü fakat biz geçmişe ket vuruyoruz ve geçtiğimiz senenin en akılda kalan, ilham veren kampanyalarını hatırlıyoruz. Siz de eşlik edin…

Marc Jacobs x Louis Vuitton

Steven Meisel’in kamera arkasında olduğu kampanya fotoğrafçsının New York stüdyosunda fotoğraflanıyor. Marc Jacobs’ın markanın çatısı altındaki son kampanyası ve koleksiyonu olmasıyla tatlı bir hüzne sebep olan fotoğraflarda tasarımcının ilham perileri Catherine Deneuve, Sophia Coppola, Gisele Bündchen, Fan Bingbing, Caroline de Maigret ve Edie Campbell vardı.

Prada

Kamera karşısında yine Steven Meisel var, bu kez objektifin önü daha kalabalık. 18 modeli Prada’nın SS 14 koleksiyonu için buluşturan fotoğrafçı moda sektöründeki ilk kampanya ordusuna da öncülük etti. (Üzgünüz Balmain!)

Miu Miu


Miuccia Prada’nın çocukluk ismine ev sahipliği yapan markası geçtiğimiz yaz sezonu için Hollywood’un parlayan oyuncularını kamera önünde ağırlamıştı. Elizabeth Olsen, Elle Faning, Lupita Nyong’o ve Bella Heathcote’dan oluşan kastı Inez Van Lamsweerde ve Vinoodh Matadin fotoğraflamıştı.

Balenciaga

Geçtiğimiz sene Gisele Bündchen’in lüks sektöre geri dönüşünü kutladığı yıl oldu malumunuz. Birçok lüks modaevinin yüzü olan modelin en çok akılda kalan kampanya görseliyse yine Steven Klein’a aitti. Balenciaga için alametifarikası saçlarından ve Victoria’s Secret kızı bakışlarından vazgeçen model günün sonunda (sonunda) hayran kalınacak görsellere aracı oldu.

Kenzo

Her sezon ne yapsa sevilmeye mahkum segmentinden Kez’nun kreatif direktörleri Carol Lim ve Humberto Leon geçtiğimiz sezon David Lynch’in dünyasından feyz almışlardı. Yönetmeni de yaratıcı sürecin içine dahil eden ikili, set tasarımını ve kampanya videosunun yönetmenliğini de Lynch’e emanet etti. Kampanya görselleri de üçüncü kez işbirliklerini yenileyen Pierpaolo Ferrari ve Micol Talso’ya ait.

Hermes

Doğa fotoğrafçılığıyla nam salan Hans Silvester yine bir Hermes kampanyası için geçtiğimiz yıl da lüks segmentine hizmet etti. Model Otilia Simon’u doğal ortamında fotoğraflayan kampanya modaevinin AW 14 sezonuna ait.

Lanvin

Tim Walker’ın alameti farikalarını konuşturduğu Lanvin AW 14 sezonu kampanyasında kamera karşısında Edie Campbell, Sophia Hicks, Roddy Campbell ve Olympia Campbell var. Evet, lüks bir aile albümü…

Moschino

Geçtiğimiz sonbahar Moschino çatısı altında ilk koleksiyonunu sunan Jeremy Scott’un söz konusu kampanyalar olunca da şaşırtması şarttı. Tüm renkli dünyasında ve ilhamlarına rağmen Steven Meisel’le siyah beyaz bir dünya kurgulayan tasarımcı kamera karşısında da Linda Evangelista’yı ağırladı.