İMA Kitap’lık: Basics Fashion Design 05: Fashion Drawing | İstanbul Moda Akademisi

İMA Kitap’lık: Basics Fashion Design 05: Fashion Drawing

Yves Saint Laurent’ı ya da Karl Lagerfeld’i bir bilek hareketiyle harikalar yaratırken görmüşsünüzdür. Moda tasarımında zirveye oturmanın yolunu hesaplayan denklemler bileşkesinde çizim yeteneğinin en az yaratıcılık kadar önemli olduğu su götürmez. Her ne kadar, ilerleyen teknoloji ve birkaç bilgisayar manevrası geleneksel yöntemlerin yerini almış gibi görünse de bilinen haliyle tasarım, moda sahnesinin tahtında oturmaya devam ediyor.

Tam bu noktada John Hopkins yardımınıza koşuyor ve Moda Tasarımının Temelleri dizisinin beşinci kitabı olan Moda Çizimi’yle, yeteneğinizi ehlileştirmenin yollarını açıklıyor. Temel konuların her birine dair teorik ve uygulamalı açıklamalarla, görsel sanatlar öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan kitap, kariyer yolunuzun ilk adımını atmanızda kilometre taşı niteliğinde.

Moda çizim tarihinden başlayarak, teorisi ve uygulamalarını paylaşan kitap, geniş bir yelpazede geleneksel çizimden güncel dijital çizime uzayan stil ve malzemeleri tanımanıza önderlik ediyor. Kitabın asıl odaklandığı noktaysa farklı çizim tekniklerini ve yaklaşımlarını imgelerle el ele ilerleyen bir metinle ortaya çıkarmak. İyi bir moda çiziminin temel ilkleri ve figürün anatomisinin anlaşılmasıyla başlayan kitabın ikinci bölümü çizimin iyileştirilmesi, renk uygulamaları ve karışık teknik uygulamalarına ayrılmış. Öğrenci ve profesyonellerin çalışmalarından örnekler de sunan kitap net grafiklerle de destekleniyor. Gerçek tecrübenin gücüne inandığınıysa röportaj bölümüyle ortaya koyan John Hopkins’e ithafen biz de Jean-Charles  de Castelbajac’ın sözlerine sığınızyoruz: “Çizim, ilham ve ifade arasındaki sihirli bağdır.”