Incube Tasarımcılarına Yakın Mercek: Ece Gözen | İstanbul Moda Akademisi

Incube Tasarımcılarına Yakın Mercek: Ece Gözen

Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’un ilk gün heyecanlarından birini yaşayan tasarımcılardan biri de Ece Gözen’di.

Tasarımcı olmak için ilk adımını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde atan Ece, Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünden mezun oldu. Profesyonel kariyerini Hakaan markasında tasarımcı olarak geliştirdi ve İstanbul, Paris ve Londra Moda Haftalarında gösterilen koleksiyonlarda aktif olarak rol aldı. 2012 yılında, MUUSE’un daveti üzerine, MUUSE X VOGUE TALENTS Award’a katıldı ve ‘En Vizyoner Tasarımcı’ seçilerek 1.’liği kazandı. Ece Gözen X Muuse etiketiyle dünya çapında satışa sunulacak kapsül koleksiyonlar hazırlama şansını elde etti. Ece Gözen 2013 yılında, kendi adı altındaki markası “ECE GÖZEN”i  kurdu. Hemen  sonrasında kış koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da Studio sunumuyla, 2014 Yaz koleksiyonununu Mercedes Fashion Week Berlin kapsamında yapılan bir karma defileyle, 2014 Yaz ve Kış koleksiyonları ise  Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da  solo defile ile sundu. Markalara danışmanlık hizmeti veren Ece Gözen, 2014 yılı ocak ayı itibari ile Türkiye’nin önde gelen Tekstil Gruplarından Boyner Holding’e ait olan Fabrika ile anlaşarak ‘Ece Gözen for Fabrika’ etiketi altında koleksiyonlar hazırlamaya başladı.  Bu koleksiyonlar Türkiye genelinde  başta İstinye Park Metro City olmak üzere yaklaşık 20 mağazada satışa girmektedir. Marka ayrıca, Farfetch, Muuse, Henrik Visbov B., IIL7 Store, ve Bilstore gibi mağazalarda satılmaktadır.

Tasarımcı, ’Think Fluid’ adını verdiği İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonunda, Alan Turing’in canlılar üzerinde keşfetmiş olduğu bu matematiksel denklemi koleksiyonuna ana ilham kaynağı olarak taşımış ve tasarımlarına desen, form ve 2 boyutlu nakış tekniği olarak yansıttı. Koleksiyonun geneline file, krep, koton, ipek karışımlı kumaşlar ve özel olarak üretilen deriler hakim olurken, Ece Gözen tasarımlarında görmeye alışık olduğumuz neon yeşil, siyah, mor, açık gri, beyaz gibi renkler ana koleksiyonu oluşturdu.

Koleksiyonda kullanılan deri parçalar, Deri Tanıtım Grubu ve Vogue İtalya işbirliği ile yapılan özel bir proje kapsamında tasarlanmış ve Ece Gözen tarafından yaratılan özel bir dokuyla yanar-döner deri yüzeyleri tasarımlara uygulandı. Tasarlanan parçalar Vogue L’uomo Eylül 2014 sayısında yayınlandı.

Ece Gözen İlkbahar/Yaz 2015 koleksiyonuna Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul kapsamında ayakkabı sponsoru olan İnci Deri, bu özel koleksiyon için Ece Gözen tarafından tasarlanan ayakkabıların üretimini gerçekleştirdi.