Görsel Mağazacılıkta Alan Yönetimi | İstanbul Moda Akademisi

Görsel Mağazacılıkta Alan Yönetimi

Hedi Slimane’ın, Yves Saint Laurent’ın kreatif direktörü tayin edilir edilmez yaptığı birçok devrimsel atılımlardan biri de mağaza tasarımları ve dilini değiştirmek olur. Aksiyonun sebebi ve amacı oldukça nettir. Alıcının ürünle ilk iletişimi onu ilk gördüğü yerde başlar ve bu sebeple mağaza ve alan düzenlemesi perakende ürün yönetiminin en önemli temellerinden biri olur. Bu sebeple sadece Hedi yönetimindeki Saint Laurent değil birçok marka, marka kimliği içerisine alanını etkin kullanmayı da eklemiştir. Tabii bu durumun satışlardaki olumlu etkileri matematiksel olarak da kanıtlandıktan sonra görsel mağazacılıkta alan yönetimi sektörün en dikkat çeken kısımlarından biri olur.

İstanbul Moda Akademisi de sektörün her alanına dair eğitim verme düsturuyla 15-24 Nisan 2014 tarihleri arasında kapılarını Görsel Mağazacılıkta Alan Yönetimi Kısa Eğitimi için açıyor. Görsel düzenleme veya mağazacılık alanında çalışanlara yönelik bu eğitim kapsamında perakende alan yönetiminin algılanması, verimin ölçülendirilmesi,  doğru alan kullanımının aşamaları, alan kullanımın mağaza satış hedeflerine etkisi ve alan, satış ve karlılık arasındaki ilişkinin algılanması ele alınıyor.  Meltem Merrick tarafından verilen eğitim sırasıyla, görsel düzenlemeye genel bakış, teorik ve pratikte alan yönetimi, alan yönetiminin kısa ve uzun vadedeki yatırımlara etkisi, müşteri için kolay, kullanışlı ve heyecan verici alanlar yaratılması, doğru ürün seçimi, doğru zamanlama ve doğru yerin önemi, alan kullanımın marka kimliğine yansıtılması konuları incelenecek.

1994 yılında OXXO’da satış danışmanı olarak kariyer hayatına başlayan Merrick, görsel düzenlemeye ilgisi ve kabiliyeti sebebiyle firma tarafından bölge mağazalarının görsel düzenleme ve ürün yerleşiminde görevlendirilir. Sırasıyla Beymen firmasında Mağaza Sorumlusu, Abbate’de Görsel Düzenleme Sorumlusu, LC Waikiki’de Görsel Düzenleme Müdürü olarak görev yapmıştır. LC Waikiki firmasında görev aldığı süre içinde, firmanın tüm mağaza personel ve yöneticilerine görsel mağazacılık eğitimleri vermiştir. Ortadoğu tecrübesinin ilk durağı olan Suudi Arabistan’da bireysel tasarım çalışmaları yapmış olup ardından Kuveyt’de Armada Group bünyesinde bulunan 5 farklı markanın, Kuveyt başta olmak üzere, Dubai, Abu Dabi, Bahreyn ve Suudi Arabistan bölgelerindeki tüm mağazaların Görsel Düzenleme Müdürü pozisyonunda çalışmıştır. Sonrasında yerleştiği Almanya’da da Armada Group’un isteği üzerine görsel düzenleme konularında firmaya danışmanlık hizmeti vermeye devam etmiştir. Türkiye’ye döndükten sonra AY Marka bünyesinde bulunan Fabrika markasının Görsel Düzenleme Departman Yöneticisi görevini sürdürürken aynı zamanda, İMA’da görsel düzenleme eğitimleri vermiştir. Merrick şu anda görsel düzenleme konusunda danışmanlık, eğitim ve vitrin tasarımları yapan Global Visual Merchandising firmasında Görsel Düzenleme Direktörü olarak görev yapmaktadır.