Modanın Güzelliğe Bakışı | İstanbul Moda Akademisi

Modanın Güzelliğe Bakışı

Bir markayı anlayabilmek için, önce hikayesini bilmek gerektiği konusunda şüpheye mahal yok. Uzun uzun olmasına gerek yok, ana fikrini anlamak yeterli.

Bana göre mesela, moda konusunda daha önce var olmayan bir şeyi üreten ve kendi ismini bir marka olarak var eden kişiler mucitle eşdeğer.

Yves Saint Laurent tam da dediğim gibi, hikayesi olan ve birçoğuna göre alışılmadık fikirlerini dünyaya sunmak isteyen biriydi.

Genç yaşta star oldu

Henüz 18 yaşındayken Christian Dior’un dikkatini çekmesi, haute couture dünyasına kelimenin tam anlamıyla altın harflerle kazınacak bir marka yaratması için başlangıç olmuş desem, yanlış olmaz.

Dior’un ‘daha ince’ bir görünüme kavuşturmak istediği tasarımına, cesur bir hamleyle müdahale ederek dikkatleri üzerine çeken Yves Saint Laurent’in, Dior’un vefatından sonra, 21 yaşındayken, bu özel dikim evinin baş tasarımcısı olması da işte bu yüzden biraz da.

Kadınların toplum içinde her zaman kendine güvenen, cesur varlıklar olması gerektiğini ilk günden itibaren beri savunan Laurent, cool kelimesinin hakkını sonuna kadar veren bir isim.

Erkek giyimde sofistike görünüşün anahtar parçası smokini 60’lı yıllarda ilk defa çift cinsiyetli bir kıyafet haline getiren tasarımcı, podyumlara ilk siyahi modeli de çıkaran kişi olarak dikkatleri yine üzerine çekmeyi başardı.

Sıra dışı bir marka DNA’sı

Markanın 2012’den 2016 Mart’ına kadar artistik direktörlüğünü yapan Hedi Slimane da, başa geçer geçmez markanın ismindeki Yves kelimesini kaldırıp Saint Laurent olarak devam etmesine karar vererek bu yenilikçi tavrı sürdürdü.

Bu durum kozmetik kategorisi YSL Beauty için geçerli olmadı, olamadı. Üstüne üstlük tam nedeni bilinmez, ama YSL Beauty ile hiçbir ilgisi olmadığını beyan eden bir yazı bile yayınladı.

Bu durumda artısı eksisiyle YSL Beauty için tüm alkışları markanın kozmetik kreatif direktörü Lloyd Simmonds’a göndermek daha doğru olacaktır.

Kozmetik dünyasına 1964’te Y isimli parfümü ile giriş yapan YSL, ardından yine cesur bir hareket yapıp kendi nude portresini içeren reklam kampanyasıyla Pour Homme’u dünyaya sunmuştu.

Markanın özellikle parfüm ve makyaj ürünlerinin eski reklam kampanya görsellerine ilgi duyanları Pinterest’e davet ediyorum. Dipsiz bir kuyu gibi adeta; bakmaktan kendinizi alamayacaksınız.

Eski ya da yeni, her karede özenle seçilmiş, bakımlı, kendine güvenen, çalışkan, cesur YSL kadınları var.

Her yönüyle güçlü kadınlar

Şimdilerde L’Oreal grubun bünyesinde olan YSL Beauty, parfümleri kadar makyaj ürünleriyle de ciddi bir pazara sahip.

YSL Beauty’nin özellikle ilgi ve alakayı üzerine çeken ikon bir ürünü var. Bahsetmek istediğim bu ürünü birçok kişi duymuş olmalı. Ama halen daha neden bu kadar ilgi çektiği anlaşılamayan, her on saniyede bir satıldığı iddia edilen Touche Eclat’dan bahsediyorum.

Evet, sadece telaffuz etmesi bile lüks his uyandırıyor kabul edelim.

İkonik bir ürün

Touche Eclat (Tuşekla okunur) aslında bir kapatıcı, fakat onu diğerlerinden ayıran özelliği, farklı kullanım amaçlarının da olması. Ondan sadece yüzünüzdeki kusurları kapamasını bekliyorsanız, tam performans alamazsınız. Neden? Çünkü o bir aydınlatıcı / kapatıcı.

Yani meşhur no-makeup makyajının başrol oyuncusu. Kusurları kapadıktan sonra öne çıkarmak istediğiniz bölgelerinize uygulayın ve işlem tamam; artık YSL kadınısınız!

Bu bölgeler göz pınarı, kaş altı, elmacık kemikleri, burun ve çene üstü hatta en son öğrendiğim kadarıyla nemli ellere tavsiye edilen tırnak diplerine bile uygulanabiliyor. Amaç ojenin rengini vurgulamak!

Bitirirken, bir taşla birkaç kuş vuran Touche Eclat’ın kendine güvenen, özgür ve cesur kadınlara yönelik hazırladığı ve üç farklı versionu olan son Slogan Koleksiyonu’ndan da bahsetmek isterim.

Bir makyaj ürününün üzerinde kadına kendini anlatan esprili bir alıntı olması bence harika bir fikir…

Her yerde tüm dikkatleri üzerine çeken “All lights on me” mi, sürekli alarmı erteleyen uyku aşığı “I’m not a morning person” mı, yoksa günışığına kadar uyanık kalıp çalışan “No need to sleep” mi? Siz hangi YSL kadınısınız?

Yoksa hepsi mi?

Nilüfer Kürel

instagram.com/niluferkurel

Modada Blog Yazarlığı ve Sosyal Medya 2. Sezon Mezunu