Çocukların Modası, Hayal Dünyası | İstanbul Moda Akademisi

Çocukların Modası, Hayal Dünyası

Mevsim dönüyor ve cıvıl cıvıl yazın yerini sonbahar/kış enerjisi almaya başlıyor. Çocukların dünyası da tüm coşkusuyla dört mevsime ayak uyduruyor. Hayal dünyalarında belki de bizim farkında olduğumuzdan çok daha fazla renk saklı…

Hal böyleyken, tasarımcılar ve markalar da onlara erişebilmek için hep bir önceki sezondan daha yaratıcı olmak zorunda. Çocuk modası işte tam da bu sebepten benzer gibi görünse de, aslında her sezon farklı bir dinamizm ile hareket ediyor.

Şimdi dilerseniz satırbaşlarıyla 2016 Sonbahar/Kış eğilimlerine bir göz atalım:

ZİL ÇALINCA

Bu sezonun koleksiyonlarında moda tasarımcıları okul kıyafetlerinden ilham almaya devam ediyor. Birbirinden güzel baskı desenler ve aksesuarlar, okul üniformasının şıklığıyla birleşince alıştığımız etek, pantolon, süveter ve ceketler son derece göz alıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Okula dönüş temasından ilham alan koleksiyonlarda gözümüze sık sık çarpan bordo, gri ve lacivert tonlarının yanına bu sezon bol bol da kırmızı ekleniyor. Ve tabii çok sevilen bebe yaka yine karşımızda. Vazgeçmek pek de kolay değil!

Küçük bir hatırlatma: Çocuk modası artık birçok açıdan yetişkin modasıyla aynı yönde ilerliyor. Renkler çoktan bağımsızlıklarını ilan etti; onlar artık tüm sezonlara ve tüm yaşlara aitler…

HARİKALAR DİYARI

Müzik, dans, eğlence, oyun ve hayaller; tasarımcılara yaratıcılıklarının kapılarını istedikleri kadar açma imkanı veriyor. Uçuşan tül etekler, desen baskılı tişörtler, vahşi batı temalı denim pantolon ve ceketler bu sezonun öne çıkanlarından. Günlük aktivitelere eşlik eden spor kıyafetler de capcanlı renkleriyle çocukların enerjisine göz kırpıyor.

KLASİK ROMANTİZM

Dünyaca ünlü markalar 2016 Sonbahar/Kış çocuk koleksiyonlarında hem klasik hem de fazlasıyla romantik çizgilere sahip tasarımlardan uzaklaşmıyor. Bu romantik şıklık artık sadece özel gün elbiselerinde değil, özellikle de kız çocukların günlük giyim stillerinde bile etkisini gösteriyor. Babetler, pelerin ceketler, bolerolar elbiselerin bu sezonda en büyük tamamlayıcısı. Minik beyler için de siyah smokin takımlar, minik papyon aksesuarlı şık gömlekler oldukça popüler. Sezonun iki temel rengi ise elbette siyah ve lacivert.

DOĞANIN ÇOCUKLARI

Bin bir çeşit tonuyla bizlere yaşam enerjisi veren tabiat ana, çocuklarla da muhteşem bir uyum içinde. Çiçekleri, yaprakları, doğa desenleri birçok markanın 2016 Sonbahar/Kış vitrinlerinde görmek mümkün. Botanik bahçelerden bembeyaz bulutlara, birbirinden şirin hayvanlardan oduncu kulübelerine kadar bu temalar çocukların hayal dünyasından ilham alıyor.

 

-Beliz Günduru @littlefairytr

 

Modada Blog Yazarlığı ve Sosyal Medya 3. Sezon Mezunu