Ak düşüyor saçlara | İstanbul Moda Akademisi

Ak düşüyor saçlara

Dünyanın birçok bölgesinde saçlar beyazlıyor. Moda olduğundan değil, yaşlandığımızdan. 2016’da 65 yaş ve üzeri nüfusun dünyada 626 milyona ulaşması bekleniyor.  Bu da olgun müşterileri ve olgun yaşam biçimlerini tüketici trendlerinin merkezine koyuyor.

Özellikle 1946 ila 1964 yılları arasında doğan kuşağın, satın alma gücü anlamında hiç de fena olmadığı düşünülüyor.  Hal böyle olunca, “Baby Bommers” olarak adlandırılan bu nesil moda dünyasının da radarına giriyor. Markalar, yaş alan tüketicilere olgun modeller aracılığı ile adeta göz kırpıyor.  Örneğin H&M’in premium markası olan “& Other Stories”, Aralık 2015 kampanyasında yaratıcı ve ilham verici olgun kadınlara yer verirken, 80 yaşındaki saygın yazar Joan Didion da Celine’ın reklam yüzü seçiliyor.

Uzmanlar, olgun tüketicilerin mentalitesini anlamanın, ürünlerin işlevselliğinden daha önemli olduğunu düşünüyor. Baby Bommers kuşağının yaşlandıkça “görünmez” olmak gibi bir niyeti yok. Onlar, hayatlarına aktif olarak devam etmek isteyenlerden. Evde oturmak değil, seyahat etmek; bakımsız olmak değil, fit ve hoş görünmek istiyorlar. Yaş almış, ama hala “cool” ve hayatın merkezinde yer alan, başarıları ile göz dolduran kadınların markaları temsil etmeye başlaması işte tam da bu yüzden. Yaşlanmanın “görünmez olmak” anlamına gelmediğini yansıtan bu modeller, tıpkı Coco Chanel gibi  “30’larında baş döndürücü bir güzelliğe sahip olabilirsin, 40’larında çekici, hayatının geri kalanında ise karşı konulmaz” mesajını veriyor ve potansiyel müşterilerin böylelikle kalbine dokunarak, markaların hedef kitleye ulaşmasını sağlıyor.

Ne diyelim; ak düşsün saçlara, ama dert girmesin yıllara…

Sevgiyle kalın.

Selda Susal Saatçi