Tonlar ve Renkler Terapisi | İstanbul Moda Akademisi

Tonlar ve Renkler Terapisi

Moda dünyasının en temel taşlarından biri renkler ve tonlardır. Tüm kumaşlar ve koleksiyonlar belirli bir renk ahengi veya zıtlığı üzerine kurulu. Satın aldığınız her ayakkabının, giydiğiniz her kıyafetin, kullandığınız her aksesuarın kendine göre özel bir tonu ve rengi var. Bu tonlar ve renkler sizin cildinizle veya oluşturduğunuz kombin ile temasa geçtiği an dışarıya tahmin bile edemediğiniz enerji, aura ve çekim-itim alan küpleri oluşturur. Bu oluşum özelikle dış görünüşünüzü etkiler ve stiliniz ile ilgili size bile sormadan dışarıya bilgi yaymaya başlar. Özelikle moda ve stil dünyasında en önemli olan ton ve renk paletlerin terapisinin yapısını ve etkilerini bilmenizde büyük bir fayda olduğunu düşünüyorum. Cildinizin tonuna göre en uyumlu, en doğru, daha net, maksimum pozitiflikte ve size en iyi yakışacak olan renkleri bulmayı hiç denediniz mi? Renk terapisi seansına dalmaya ne dersiniz?

İş arkadaşlarınız, dostlarınız, sevgiliniz veya çevrenizde kim varsa, sizi bir yerde gördüklerinde hep şunu derler: ‘Bu renk seni açtı, bu renk seni daha yorgun gösteriyor, şu renk sana hiç gitmemiş, bu renk seni daha yaşlı gösteriyor…’ Haklılar da, çünkü giydiğiniz kıyafetlerin renkleri cilt tonlarınızla maximum uyum içinde olmalı. Herkese nasıl her stil veya form yakışmıyor ise, her renk de asla yakışmaz. Kimi çok renkli giyinip gerçekten bir papağana dönebilir, kimi koyu renkleri tercih edip son derece yaşlı ve bakımsız görünebilir, kimi ise soft tonları tercih edip ölü bir cesete dönüşebilir. Bunlardan hiç birine dönüşmemeniz için size hangi ten renge ne tür renklerin ve tonların en çok yakışacağından bahsetmek istiyorum.

İnsanların genel olarak üç farklı cilt alt tonları var: sıcak, soğuk ve natürel tonlar.

Bunu öğrenmek için iki yolu var:

1.Gün ışığında büyük bir ayna karşısına geçip oturun ve cildinizi inceleyin, güneş ışınları asla yalan söylemez.

2. Gümüş, altın ve bakır metalleri cildiniz ile yan yana getirerek ton uyumunu fark edebilirsiniz. Gümüş soğuk ton, altın sıcak ton ve bakır ise naturel ton.

En uyumlu TONLAR ve RENKLER

Soğuk ciltler:

Bu kategoride olan insanların ciltleri genelde mermer gibi soluk, mavi ve pembe alt tonlarına sahip. Cildinizi kontrast edecek renkleri seçmelisiniz. En çok yakışacak olan renkler pembe, turkuaz, mavi, ve lacivert tonları, mor ve yeşil. Hiç yakışmayacak olan renkler ise beyaz, turuncu, krem ve toprak tonları. Siyah giymek isterseniz mutlaka yukarıdaki renkler ile kombin oluşturmalısınız.

Sıcak ciltler:

Bu kategoride olan insanların ciltleri genelde güneş gibi parlak, yeşil zeytin ve altın alt tonlarına sahip. Cildinizle uyum sağlayabilecek parlak renkleri seçmelisiniz. En çok yakışacak olan renkler kırmızı, turuncu, sarı, koyu kahverengi, altın ve kamel. Hiç yakışmayacak olan renkler ise beyaz ve gri ve siyah giymek isterseniz tona ton kombinleri seçmelisiniz.

Natürel ciltler:

Bu kategoride olan insanların ciltleri genelde toprak gibi koyu, bakır ve pastel alt tonlarına sahip. Cildinize bir çok renk bir hayli yakışır. En çok yakışacak renkler ise siyah, bej ve tüm yeşil tonlar. Hiç yakışmayacak olan renkler ise lacivert ve beyaz. Siyah giymek isterseniz mutlaka kontrast parlak bir renk ile kombininizi yapmalısınız.

Yazı: Alexander Kokoskeriya www.adamintown.com’un moda direktörü, freelance moda yazarı, stil danışmanı ve moda editörü.