Elele Dergisi Moda Editörü İrem Akalın ile Moda | İstanbul Moda Akademisi

Elele Dergisi Moda Editörü İrem Akalın ile Moda

İMA Moda Editörlüğü 2011 yılı mezunlarımızdan, Elele dergisi moda editörü İrem Akalın ile moda üzerine keyifli röportaj gerçekleştirdik.

Modaya ve kariyer serüveninde bu alanda bir plan yapmaya giden süreci sizden dinleyebilir miyiz? İMA bu konuda ne tür bir vizyon yarattı?

Karşıdan bakıldığında oldukça çekici, eğlenceli ve kolay görünen bu sektörün aslında ne kadar zor ve her iş gibi ciddiye alınması gereken bir sektör olduğunu anlamanız ve bunun için hazırlanmamaız sağladı.

Moda yazarlığı hakkında bizleri kısaca bilgilendirir misiniz? Sizce modayı takip etmek için yazılı materyaller ideal bir yol mu? Moda dünyasına katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz? Moda yazarları modaya yön verebiliyor mu? Bu anlamda Türkiye’de durum nedir? 

Ülkemiz için bir yorum yapmak zor fakat işinin ehli donanımlı ve özellikle bu konuda rafine gözü olan moda yazarları ve editörleri elbetteki modaya yön veriyor. Fakat modayı takip etmek, algılamak ve uygulamak için sadece yazılı materyaller asla yeterli değil. Mutlaka gündemi belirleyen major olaylardan, moda showlarından, müzisyenlerden, filmlerden vb birçok moda kaynağından haberdar olmalıyız.

Türkiye’de moda tasarımının gelişimini nasıl buluyorsunuz? Bu sistem içerisinde başarılı ve yaratıcı  olan herkesin bir şeyler yapabileceğini düşünüyor musunuz? Eğitimini aldığınız İma’nın bu anlamda bir mezunu bu alanda kariyer yapması için ne tür destekleri var?

Tasarımcılık hafife alınmaması gereken bir meslek benim için. Hayal etmek, yaratmak apayrı bir  yetenek ve dünya. Ülkemizde ise tasarımcı titrinin hakkını veren oldukça fazla isim var son yıllarda ki bu çok büyük bir gurur kaynağı benim için. Yeni başlayacak isimler için ise nacizane olarak sabır çok çalışma ve doğru zamanda doğru adım diyebilirim.

En beğendiğiniz yerli yabancı moda tasarımcıları kimler? Hangi açılarda başarılı buluyorsunuz?

Marc Jacobs, Miuccia Prada, Karl Lagerfeld, John Galliano gibi isimler sanırım benim için beğeninin biraz ötesinde…Türkiye’de ise Zeynep tosun, her koleksiyonunu iple çektiğim bir isim.

İMA’da aldığınız eğitim süreci nasıl başladı? Eğitim öncesi ve sonrası süreçte ne tür değişimler yaşadınız?

Hayal mesleğim moda editörlüğüydü ve bu konuda eğitim verme vizyonunundaki tek kurum İMA olduğu için, bu eğitim sürecine dahil olmam kaçınılmazdı. Eğitim sürecimde benim için yeri çok ayrı olan Yaprak Gerçek’le tanıştım ve benim serüvenim başlamış oldu.