The Alternate: Moda PR’ı 101 | İstanbul Moda Akademisi

The Alternate: Moda PR’ı 101

Moda dünyasına adım atmak isteyenlerin çoğunun ilk tercihi, bu eğlenceli planetin bilinen ülkeleriyle sınırlıdır. Başı çeken tasarım ve fotoğrafçılığın komşu ülkeleri, belki de daha fazla eğlence vadediyor olabilir. Ama hiçbirinin dinamizmi bir diğerini gözden düşürecek monotonlukta değil. Kemerlerinizi bağlayın, modanın alternatif dallarına, bilinen ve bilinmeyen diyarlarına tek gidişlik yolculuklar başladı: İlk durak, moda pr’ı.

Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu moda dünyasında tüm dengeler, trend yaratmaya ve moda dünyasına teğet geçenler dahil kümenin tüm elemanlarının dikkatini çekmeye bağlıdır. Bu noktada dikkati istenilen yerde toplamak için, markanın adından pazarlamasına, basın ilişkilerinden adının nerelerde anılıp anılmayacağına kadar detaylı bir çalışmaya ihtiyaç vardır. Ve tüm bu işlevler tercümesini moda pr çalışmalarında bulur.

Kontrol edilmesi zor bir dünyada ipleri elinde tutmaya çalışan bu meslek dalı haliyle denklemin diğer bileşenleriyle ilişkilerini sıkı tutmakla yükümlüdür. Tabii gelecek sezonun neler getireceğini bilip dergi editörleri, stylist, blogger ve müşterileriyle ihtiyaçları doğrultusunda kontağa geçip sorumlu olduğu markaları öne çıkarmak birincil görev tanımları arasında yer alır. Hızın gittikçe daha da ivme kazandığı moda dünyasında bu mesleğe talip kişiler, basın ve sosyal medyayla sıkı bağlara sahip olmalı ve yenilikleri takip edebilmeli, organizasyon yapma kabiliyeti yüksek olmalı ve kaçınılmaz olarak moda dünyasını alfabesini ezberlemeli.

Bir markanın yaratılması, marka kimliğinin ve mesajının doğru bir şekilde aktarılması, ters gidebilecek tüm olasılıkların B planlarının hazırlanması ve beklenmeyen tersliklerin düzeltilmesi moda pr’ının günlük yapılacaklar listesinde başı çeker.  Her daim sözü edilen inişli çıkışlı moda dünyasının sert dalgalarında ayakta kalmakla yükümlü moda pr’ı bilinen sınırlarıyla moda dünyası mesleklerinden ilk akla gelen olmayabilir, fakat en eğlenceli ve meşakkatli dallarından bir olduğu su götürmez.