İkonografi: Babe Paley | İstanbul Moda Akademisi

İkonografi: Babe Paley

Kırmızının tonlarının hakim olduğu bir oda ve yükselen kahkahalar… Evet ileride gözünüze çarpan esmer Diana Vreeland’in ta kendisi. Yanında konuşmakta olduğuysa Truman Capote’den başkası değil. Babe, Twist yapmak için uygun melodilerin peşinde ve sahne Babe’in evindeki olağan bir hafa sonundan başka bir şey değil.

 

Daha sonrasında Truman’ın yazacağı üzere Babe “Eğer bu kadar mükemmel olmasaydı mükemmel bir kadın olabilirdi” En kötü özelliği mükemmelliği olan bu ilk dönem it girl, sosyeteye 1934 yılında Roosevelt White House’ta bir dans partisiyle takdim edilir. Ve ardından, sonraları editörlerinden biri olacağı Vogue’un sayfaları da dahil her dergide güzelliğin ve stilin vücut bulmuş hali olarak anılmaya başlar. Erwin Blumenfeld, Babe’e olan hayranlığını “Cildi o kadar ışıltılıydı ki ancak Velasquez’in onu resmetmeye cüret edebilirdi” cümlesiyle betimler. Gloria Guinness ve Slim Keith ile her yıl hakkında en çok konuşulanlar ve fotoğraflanan yarışında başa baş giden Babe akıllara kazınan soyadını, CBS kurucusu ve ikinci kocası Bill Paley’e borçlu. Modayı seven ama modanın içerisinde olmayı sevmeyen (en azından ardından söylenenlere göre) Babe’in beğenisini kazanmak hayli zordu ve Charles James, Chanel, Hubert de Givenchy ya da Valentino gibi tasarımcıların yegane amaçlarından biriydi.

2009 yılında Vogue’daki bir makalede hakkında yazılanlar Babe’in stilini ve mode dünyasındaki etkisi acıkmaya yetiyor: Babe ne giyinirse giyinsin, nasıl giyindiğini asla unutmazsınız.