Insider: Başımıza İcat Çıkarıyorlar | İstanbul Moda Akademisi

Insider: Başımıza İcat Çıkarıyorlar

Moda, teknoloji ile harmanlanıyor; moda teknoloji ile yeniden yorumlanmaya, sınırlarını aşmaya hazırlanıyor…

Fiziksel aktivitelerimizi takip etmemize olanak vererek sağlıklı yaşamı teşvik eden bilekliklerden ya da duygu durumumuzu ölçümleyerek moralimizi hep yüksek tutmamıza destek olmayı amaçlayan yüzüklerden söz etmiyoruz.  Biz daha çok “Hadi canım sende!” dedirtecek, geleceğin kıyafet ve aksesuarlarından söz ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl “ibag” konseptinin lansmanını yapan Credit Card Finder adlı şirket örneğin alışverişkoliklerin harcamalarını kontrol altında tutmasını sağlayan bir çanta geliştirdi. Anlık satın alma dürtüsünün esiri olan kişilere tasarruf ettirmeyi amaçlayan bu ürün, “tehlikeli bölge” olarak tanımlanan alışveriş mekanlarına girildiğinde, içerisindeki GPS tarafından aktive edilen LED ışıklar aracılığı ile sahibini uyarıyor. Kişi bu uyarılara boyun eğmeyip cüzdanını çantadan çıkarma girişiminde bulunsa dahi çanta pes etmiyor, görevini son ana kadar yapmayı sürdürüyor. Alışverişkoliğin kendisi tarafından belirlenen bir eş, dost, akraba aranmak suretiyle durumdan haberdar ediliyor ve problem artık onun problemi oluyor… Anlayacağınız “alışverişin ucunu kaçırmak” gelecekte o kadar da kolay olmayacak.

Gelelim en sevdiğimiz aksesuarlara; ayakkabılara. Ekağıt teknolojisi ile çalışan Volvorii akıllı ayakkabılarını, cep telefonlarınızdaki bir mobil aplikasyon aracılığı ile istediğiniz desen ve renge dönüştürebiliyorsunuz. Böylelikle tek bir ayakkabı tüm kıyafetlerinizle uyumlu hale gelebiliyor. “Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” diyebileceğiniz bu akıllı ayakkabıların çalışan prototiplerini hâlihazırda 249 Amerikan Doları karşılığında internet üzerinden satın almak mümkün, ama tabii ki üzerindeki renk seçenekleri şimdilik kısıtlı…

Modada inovasyon konusunda Türkiye de oldukça rekabetçi. Mikro motorlar ve özel havalandırma sistemleri sayesinde bizi hava koşullarına ve beden sıcaklığımıza bağlı olarak ısıtacak ya da serinletecek akıllı montlardan tutun da boyun tutulmasını önleyecek erkek gömleklerine kadar birçok proje üzerinde çalışılıyor. Kırklı yaşlarının ortalarına gelmiş biri olarak en çok ilgimi çeken icatlardan birisi ise kuşkusuz “yaşlanmayı geciktiren elbiseler”. Kulağa uçuk kaçık gibi gelse de Erciyes Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından yürütülen projenin ana fikri, doğal içerikli bitki özütlerinden elde edilen vitaminlerin, bir tekstil yüzeyinden kontrollü olarak cilde verilmesinden oluşuyor. Geçtiğimiz günlerde “7. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı” nda sergilenen bu proje kapsamında, kıyafetlerin tıpkı kozmetik ürünler gibi sarkmalara ve kırışıklıklara karşı cilt bakımı yapması hedefleniyor.

Anlayacağınız önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde askılarda ve raflarda göreceklerimiz, bugün gördüklerimizden oldukça farklı olacak. Markalar benmerkezci kar stratejilerinden çıkıp “değer değiş tokuşuna” yönelecek. Tüketicinin hayatını kolaylaştıran, sadeleştiren ve onun tasarruf etmek ya da kilo vermek gibi bireysel amaçlarına ulaşmasını teşvik eden markalar ise kazanacak.

Ne diyelim; başımıza icat çıkaranlarımız çok olsun inşallah!

Yazı:

Selda Susal Saatçi

Stratejik İletişim Danışmanı, askbmm Consulting Danışma Kurulu Üyesi