New Gen | İstanbul Moda Akademisi

New Gen

İstanbul Moda Akademisi mezunları, mezuniyet sonrasında da İMA desteğiyle sektörde yer almaya devam ediyor. İMA’dan başarıyla mezun olan 9 genç moda tasarımcısı New Gen defilesiyle MBFW İstanbul’da koleksiyonlarını sergileyecek. 12-16 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek moda haftasında Nazlı Tamer, Seçkin Piriler, Saadet Yüksel, İris Süloş, Sezgi Tüzel, Mariya Ryadchenko, Şebnem Günay, Ceren Burunsuz ve Merve Derya yer alacak.

İMA mezunlarının hazırlamış olduğu tasarımlar, MTD Başkanı Mehtap Elaidi,  İMA Direktörü Seda Lafçı, , Moda Tasarımcısı Hakan Yıldırım, Niyazi Erdoğan ve İMA Akademik Yöneticisi  Eda Dorman’ın yanı sıra Moda fotoğrafçısı Aslı Girgin ile Elle Türkiye Moda Direktörü Melis Ağazat’ın aralarında olduğu jüri tarafından değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede jüri üyeleri arasında bulunan MTD Başkanı Mehtap Elaidi; tasarımcının kendine ait sürdürülebilir bir tasarım dili olup olmadığına ve koleksiyondaki  bütünlüğüne dikkat ettiğini söylerken; İMA Direktörü Seda Lafçı “İMA’da deneyimleyerek öğrenme çerçevesinde geliştirilen ve yaratıcılığı destekleyen metedolojimiz kapsamında teorik ve pratik pek çok farklı eğitim veriliyor bunun sonucunda gençlere hayalindeki moda kariyeri için bir çok fırsat sağlanıyor. Mezun olan öğrencilerin koleksiyonlarının uluslararası bir platform olan MBFW İstanbul’ da sergilemeleri de örneklerden biri” dedi.Moda tasarımcısı Niyazi Erdoğan ise tasarımları değerlendirirken  koleksiyonların tutarlılığına, bütünlüğüne, tasarımı nasıl yansıttığına ve dikiş kalitesine dikkat ettiğini söyledi. Tasarımları farklı bir bakış açısıyla değerlendiren moda fotoğrafçısı Aslı Girgin ise,  öğrencilerin portfolyolarına, sürekliliğine, 2. ve 3. lookların birbiriyle olan ilişkisine baktığını söyledi.

Moda alanında yetenekli ve bu alanda kariyer yapmayı hedefleyen gençleri, donanımlı bir moda eğitimi ile geleceğe hazırlayan İstanbul Moda Akademisi, eğitim programlarını sektörle ilişkilendirerek öğrencilerini profesyonel hayata hazırlıyor. Teorik eğitimi mesleki  uygulamalarla güçlendiren İMA, ayrıca öğrencilerin sektör profesyonelleriyle de tanışmalarına da olanak sağlıyor. Bu yıl çalışmalarını kapsamlı bir sergi ile moda dünyasının beğenisine sunan İMA mezunları, şimdi de uluslararası platform olan Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’da çalışmalarını sergileme fırsatı buluyor.