Fashion Crush: Vetements | İstanbul Moda Akademisi

Fashion Crush: Vetements

Masion (Martin) Margiela Kreatif Direktörü Marios Schwab’ın onlarca yıl süren ve pazarlama harikası olduğu söylenen, ismini gizli tutma politikası, tüm dünya nüfusunun mikro ünlüler haline geldiği 2015’te hala moda tasarımcılarına ilham veriyor.  Marios’un ardından John Galiano ile çalışmaya başlayan modaevi için artık anonim kelimesi haliyle tarihin tozlu sayfalarında bir anı. Zira adını açıklamadan sadece kıyafet ve moda adına tasarım yapan yeni topluluklar hızlıca istemedikleri üne kavuşuyorlar. Belki de moda dünyası kendileri de birer star olan tasarımcılardan sıkılmış, sadece kaliteli tasarımlar görmeye hasret kalmıştır.

Vetements, tam da bu özlemi gidermek mantarsıyla yola çıkıyor,  Fransızca kıyafetler anlamına gelen marka 8 kişiden oluşuyor ve ekip aralarında hiçbir hiyerarşi olmadığının altını kalın çizgilerle çiziyor. Aynı ilgi görmek istemeyen kişilikleri gibi Vetements’ın tasarımları da ilgi çekici detaylara, göz yoran ayrıntılara karşı duruyor. Ve tam da bu sebeple ham tasarımları daha da arzulanır bir hal alıyor. Tüm bu asilik manifestolarına karşı çıkmadan modaevi, aynı zamanda lüksün gerekliliklerine de tam gerektiği noktalarda dokunuyor ve genel olarak cinsiyet sınırlarının eridiği çizgi üzerinde tasarımlarına hayat veriyor. Tasarımlar ya hacimli ve göz yoruyor (iyi anlamda)  ya da ikinci bir deri gibi cildi sarıyor. Tıpkı ünlü Antwerp’lüler Ann Demeulmeester, Miguel Adrover ve Martin Margiela’nın erken dönem tasarımları gibi…

Bu kez moda dünyası farklı olanı ana akım girdabı içerisinde eritmiyor ya da eritemiyor. Çünkü tüm alternatif duruşuna rağmen Vetements, Pop, Sleek, i-D, Instyle, CR Fashion Book, Vogue kapaklarında yerini aldı bile. Tabii Rihanna dahil olmak üzere hitap ettiği geniş ünlü kitlesini de es geçmemeli.