Modanın Yegane Yeni Kuralı: Geri Dönüşüm | İstanbul Moda Akademisi

Modanın Yegane Yeni Kuralı: Geri Dönüşüm

Moda namıma tüketilen kaynaklara en saygılı markalardan biri olan H&M, geri dönüşüm projelerine bir yenisini ekliyor. Bu Eylül’de H&M, mağazalardaki Ürün Toplama Girişimi ile elde edilen geri dönüştürülmüş pamuktan on altı yeni denim modelini sunacak. Kadın, erkek ve çocuk için üretilen parçalar, H&M’i döngüsünü tamamlayan moda amacına biradım daha yaklaştıracak.

Geri dönüştürülmüş pamuk ve organik pamuktan üretilen yeni denim parçalar, kadın için skinny ve ‘girlfriend’ denim pantolonlar, tulum, salopet, ve denim ceketten oluşuyor. Erkekler için fermuarlı denim ceket, dar paça iki denim pantalon ve denim kumaşla kaplanmış koşu pantolonu koleksiyona dahil olacak. Çocuklar için de sevimli hayvan kulaklarına sahip fermuarlı kapşonlular, diz kısımları işlenmiş streç pantalonlar, denim işli tişörtler gibi ürünler bulunuyor.

H&M istenmeyen kıyafetlerden elde ettiği kumaşları yeni giysilere dönüştürerek tekstilde döngüyü tamamlamak istiyor. Amaç moda endüstrisinin çevreye verdiği zararı en aza indirmek, tekstil atıklarını azaltmak ve kumaş üretiminde kullanılan doğal kaynakları korumak.

2013 yılından bu yana H&M müşterileri Ürün Toplama Girişimi sayesinde tüm H&M mağazalarına kullanmadıkları kıyafet ve tekstil ürünlerini getirebiliyorlar. Bu girişim ile birlikte şimdiye kadar dünya çapında 14,000 ton giysi toplandı.

Bugün H&M, toplanan giysilerden %20 oranında geri dönüştürülmüş pamuk eldeedebiliyor ve giysi kalitesini düşürmeden bu oranı yükseltmek için yeni teknolojilere yatırım yapıyor. H&M 2014 yılına kıyasla ürünlerinde kullandığı %20 geri dönüştürülmüş kumaşı, %300 arttırmayı hedefliyor.