#Koza2016 İkincisi: Gökhan Yavaş | İstanbul Moda Akademisi

#Koza2016 İkincisi: Gökhan Yavaş

Koza 2016 Yarışmasının ikincisi Gökhan Yavaş, yarışma sürecini, tasarımlarının ardındaki hikayeyi ve yarışmanın en zorlu kısımlarını anlatıyor. 


#Koza2016 İkincisi: Gökhan Yavaş

Gökhan, Koza Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında jüri koltuğunda oturuyor olsaydın, kazananı belirlemek için nelere dikkat ederdin? 

Her tasarım yarışmasında olduğu gibi burada da finalistlerin kendilerini yansıtan herhangi bir parça/detay; yani özgünlüğünü göstermesi gerekiyor. Bununla beraber tasarımların hikaye ile örtüşmesi ve bu ürünlerin giyilebilir olması; benim için dikkat edilmesi gereken detaylardan.

#Koza2016 İkincisi: Gökhan Yavaş

Bu Koza’da kaçıncı yılın?

Bu seneki Koza 2016 ile birlikte 3. kez finalde yer alıyorum. Koza; yarışma dışında çok büyük bir moda organizasyonu bence. Bu organizasyonda koleksiyonunuzu göstermek ve sonucunda vermiş olduğu ödüller için yarışmak katılmanıza en büyük etken.

#Koza2016 İkincisi: Gökhan Yavaş


Sence Koza’daki derecen sana neler vadediyor?

Yarışmada ikinci olmak, çok güzel bir duygu. Bu ödül sektörel ve kariyer anlamında güzel bir dönüm noktası kuşkusuz. Yeni bir başlangıç ve ismi duyurabilmem için ön bir adım.

#Koza2016 İkincisi: Gökhan Yavaş

Koleksiyonunun arkasındaki hikayeyi bize anlatır msın?

#instaPLASTIC; yaşamın vazgeçilmezi, anlık çözüm kaynağı insanların birbirini etkilemesi, değişen güzellik algısı… Kadınların değişimlerle gelen instagram fenomenliği; erkeklerinde bu duruma ayak uydurma çabası… Sanal iletişim, double-life, yapay gerçeklik; yani Plastik yaşamı anlatan bir koleksiyon tasarladım.,

#Koza2016 İkincisi: Gökhan Yavaş

IMA, Koza surecinde sana nasıl destek oldu?

IMA, yarışma sürecinde ve finale kaldığımızdan beri sosyal medya / yazılı basında tanıtım ve reklamımızı yaparak öğrencilerini destekledi.
Yarışmanın senin için en zorlu bolumu hangisiydi?

Tasarımlarımı 2 boyutlu çizimlerden 3 boyutlu kıyafetlere geçirme sürecinde çok zorladım. Çizimlerimin ortaya çıkan kıyafetlerle birebir örtüşüp örtüşmeyeceğini görene kadar heyecanım doruktaydı. Tabii finalde sonucun açıklanma anında da çok heyecanlıydım.