Üretim Planlama ve Kontrol | İstanbul Moda Akademisi
Eğitimler
 

Üretim Planlama ve Kontrol

Süre: 6 Saat (6 saat x 1 gün)

Gün ve Saat: Çarşamba 10.00-17.00

Eğitim Tarihi: 11 Ekim Çarşamba 10.00-17.00

Eğitim Yeri: İHKİB / Dış Ticaret Kompleksi

Katılım Ücreti: 300 TL

*İTKİB üyelerine %50 indirim uygulanır.

Online başvuru için tıklayınız.

EĞİTİMİN AMACI

Türk tekstil ve konfeksiyon sektörünün içinde rekabet ettiği dünya pazarının bugünkü talepkâr ortamında, firmaların ayakta kalabilmek ve hatta vazgeçilmezler arasında yer alabilmek için oldukça zor şartları bir araya getirmeleri gerekmektedir.

Hem rekabetçi fiyat hem hızlı termin gibi müşteri beklentilerine cevap verebilmek, ayrıca bunu işletmenin kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak ve karlılığı en üst düzeyde tutarak gerçekleştirmek ancak kapsamlı ve detaylı bir üretim planlama ve kontrol, stok ve malzeme yönetimi, doğru fason/ iç üretim kararları ve fabrikanın tüm çalışanlarının sahiplenebileceği bir kalite yönetim sistemi ile mümkün olabilir.

Bu amaçlarla Üretim planlama ve kontrol yaklaşımı ile önce makro düzeyde üretim planları yapılmalı, daha sonra da mikro düzeyde üretim kontrolü ile, gerçekleşen üretimin planlara uygunluğu takip edilmeli ve aksaklıklar giderilmelidir. Ancak bu sayede Sipariş- Üretim-Stok-Tedarik arasında verimli ve akıcı bir dengenin oluşturulması mümkün olacaktır.

Bu eğitimin amacı aşağıda listelenen hedef kitleye kendi firmaları için doğru üretim planlama ve kontrol metodolojilerini tespit etmek ve kalıcı bir şekilde uygulamak için öğrenmeleri gereken yaklaşım ve yöntemleri paylaşmaktır.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

  • Üretim Planlama ve Kontrol nedir? Neden ve Nasıl yapılır?
  • Talep tahmini ve önemi
  • Uzun-orta- kısa dönem planlama
  • Üretim Planlama ve Kontrol Stratejileri (ERP)
  • Üretim Programları
  • Malzeme İhtiyaç Planlaması (MRP)
  • Stok Kontrol ve Maliyet Yönetimi
  • Rota tespiti
  • Termin verme

PROGRAM İÇERİĞİ

Egitmen: Ayşe Aksoğan Yalnız

Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü'nde tamamladıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nde yüksek lisans ve araştırma görevliliği yaptı. Yüksek Lisans tezini Quick Response yönetim metodolojisi üzerine yapan Yalnız, bu tezden ürettiği makaleyi MİT’de System Dynamics Conference’da sundu. Altınyıldız firmasının Pazarlama ve Projeler Departmanları'nda çeşitli görevler üstlendikten sonra Üretim Departmanının Etüd ve Verimlilik Bölümü'nde İş ve Zaman Etüdü, Fabrika Organizasyon, Bant Dengeleme, Üretim ve işçi performansı üzerine çalışmalar yürüttü, dünyanın bu alanda bir numaralı firması olan Ermenegildo Zegna ile yürütülen know-how anlaşması kapsamında firmanın Üretim Müdürü ile verimliliği artırmak üzerine çalıştı. Sonraki yıllarda Li&Fung, GAP ve Marks & Spencer’ın da aralarında bulunduğu uluslararası firmalarda yaklaşık 15 yıl Merchandising alanında yöneticilik yapmış ve son olarak Marks & Spencer Türkiye Liason ofisinde 5 yıl Head of Merchandising görevini yürüten Yalnız, İstanbul Moda Akademisi'nde Konfeksiyon üretim planlama ve kalite kontrol, ihtiyaç belirleme, planlama takibi, zaman yönetimi, termin oluşturma gibi konularda ders veriyor.

 

İMA Eğitimlerine Başvurmak için Formumuzu Doldurun...