Moda Yönetimi ve Satın Alma | İstanbul Moda Akademisi
Eğitimler
 

Moda Yönetimi ve Satın Alma

Süre: 18 saat (3 saat x 6 gün)

Katılım Ücreti: 1200 TL

 

Gün ve Saat:

Salı ve Perşembe 18.30-21.30

Başlangıç Tarihi:

17 Mart 2020
 

 

Eğitim Tarihleri: 

17 Mart Salı 18.30-21.30

19 Mart Perşembe 18.30-21.30

24 Mart Salı 18.30-21.30

26 Mart Perşembe 18.30-21.30

31 Mart Salı 18.30-21.30

2 Nisan Perşembe 18.30-21.30

Eğitim Yeri:
İMA / İstanbul Moda Akademisi 

Ürünün sürekli ve büyük bir hızla değiştiği hazır giyim perakendesinde ürün yönetimi, pazarlamanın bugüne kadar ağırlıklı olarak üzerine çalıştığı hızlı tüketim mallarının ürün yönetiminden büyük farklılıklar göstermektedir. 

Günümüzde moda, ürün taleplerinin trendlere göre sürekli değiştiği ve moda yöneticilerinin bu talepleri her sezon yeniden doğru şekilde tahmin etmek zorunda olduğu dünyada büyüklüğü 3 trilyon doları geçmiş bir sektördür. Bu eğitim bu sektörde, “Marka Yöneticisi “, “Ürün Yöneticisi” ya da “Buyer” olarak çalışmak isteyenler için moda ürün yönetiminin temel bilgi ve yetkinliklerini kazandırmayı hedeflemektedir. 

Bu eğitimde doğru tahminleri yaparak, doğru moda ürünlerden oluşan koleksiyonlar yaratmak için gerekli ürün stratejilerini nasıl kurgulayacağınızı, strateji hazırlıkları için gerekli olan pazar analizi, rekabet analizi, müşteri segmentasyonları ve “persona” çalışmalarınızı nasıl yöneteceğinizi öğreneceksiniz. Trend tahminleme teorilerini ve araçlarını, moodboard ve koleksiyon hazırlamanın esaslarını göreceksiniz. Perakende matematiğinin temel prensiplerini uygulamaları ile öğrenecek ve sezon öncesi ve sezon içi bütçe yönetimini örnekler üzerinden çalışacaksınız. 

Sık yapılacak uygulama ve atölye dersleri, verilecek ödevler ile deneyime dayalı öğrenme prensiplerini esas alan eğitimimiz, kendi buying stratejinizi ve kâğıt üzerinde kendi koleksiyonunuzu hazırlayıp sunmanız ile son bulacaktır.

İçerik:

 • Modada büyük resim analizi 
 • Modada çevre analizi; pazar analizi, rekabet analizi, müşteri segmentasyonu, ve persona çalışması uygulamaları ve atölye dersi 
 • Trend tahminleme süreci ve araçları 
 • Günümüz moda dünyasının işleyişi, moda takvimi ve etkinlikler, moda haftaları ve moda başkentleri 
 • Perakende matematiği temel kavramlar, perakende ve mağazacılıkta KPI metrikleri 
 • Hazır giyim perakendesinde fiyatlama stratejileri 
 • Stock option ve range plan; range kriterleri ya da attribute ile ürün yönetimi 
 • Buying strateji hazırlığı
 • Hazır giyim perakendesinde bütçe hazırlığı
 • Sezon içi moda yönetimi; trading ve WSSI raporları okuma ve yorumlama 
 • Modada araştırma ve tasarım süreçleri; moodboard ve koleksiyon hazırlığı 
 • Buying strateji hazırlığı, range plan, bütçe ve koleksiyon hazırlığı üzerinden final proje çalışması ve atölye dersi. 

PROGRAM İÇERİĞİ

Egitmen: Pınar Aka

Pınar Aka; lisansını Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret alanında tamamladı, yüksek lisansını da İTÜ “Hazır Giyim Perakendesi ve Moda Yönetimi” alanında yaptı. 15 yıldır Hazır Giyim Endüstrisinde çalışmakta olup bunun son 11 yılını Hazır Giyim Perakende Yönetiminde geçirmiş, sektördeki köklü firmalarda”, “Buying Manager” “Head of Buying” pozisyonlarında çalıştı. Halen Koton firmasında kuruculuğunu yaptığı “Koton Moda Satın Alma Okulu” nu yönetmekte ve geleceğin marka yöneticilerini yetiştiriyor.

 

İMA Eğitimlerine Başvurmak için Formumuzu Doldurun...