Finansçı Olmayanlar İçin Finans Yönetimi | İstanbul Moda Akademisi
Eğitimler
 

Finansçı Olmayanlar İçin Finans Yönetimi

Süre: 6 Saat (1 Gün)

Katılım Ücreti: 300 TL

 

Gün ve Saat: Perşembe 10:00-17:00

Eğiitm Tarihi: 16 Mayıs Perşembe
 

 

Eğitim Yeri:
İstanbul Moda Akademisi

 

İçerik;

Katılımcılara temel finansal konularda bilgi aktarımında bulunmak 

  • Bütçe planlaması niye yapılır? Nasıl yapılır?  Bütçe planlamasında satışlar, maliyeti tespiti, yatırım bütçesi nedir? Nakit bütçesi nedir?
  • Paranın zaman değeri kavramı, bugünkü değer ve gelecekteki değer hesaplaması nasıl yapılır?  Basit faiz ve bileşik faiz nedir?  
  • Finansal Tablolar; neleri gösterir, ne amaçlı hazırlanır?
  • Bilanço; varlıklar (aktif), yükümlülükler (pasif), özkaynaklar, bilançonun yorumlanması, aktif pasif yönetimi nedir?
  • İşletme sermayesi nedir? Nasıl yönetilir? Niye önemlidir?
  • Finansal analiz nedir? Finansal göstergeler, finansal oranlar ne ifade eder?
  • Risk nedir? Risk yönetimi nedir? Finansal ve finansal olmayan riskler neledir? Kur riski nedir? Kredi riski nedir? Operasyonel riskler nelerdir? Nasıl yönetilir? 
  • Bankacılık faaliyetleri nelerdir? Sigortacılık faaliyetleri nedir? 
  • Finansal piyasalar deyince ne anlıyoruz? Para piyasaları ve sermaye piyasaları arasında ne fark vardır? Temel araçları nelerdir? 

PROGRAM İÇERİĞİ

Egitmen: Selda Eke

Selda Eke Marmara Üniversitesi İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdi. Ardında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Bölümü'nde yüksek lisans ve doktora derecesini İngilizce olarak tamamladı. Bankacılık, finans, risk yönetimi ve sigortacılık konularında profesyonel deneyime sahip olan Selda Eke, Chemical Mitsui Bank A.Ş ve Credit Lyonnais Bank Türkiye İstanbul Şubesi’nde “Kredi Pazarlama ve Kurumsal Bankacılık Bölümlerinde” yöneticilik yaptı, Koçbank A.Ş, ve Halkbank   A.Ş ‘de Kurumsal Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Yaşar Holding A.Ş ‘de “Finansal İlişkiler Koordinatörü” olarak görev yapan Selda Eke daha sonra Doğan Emeklilik A.Ş’ de Kurumsal Satış Müdürü olarak çalıştı. Aon Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş ’de “Finansal Riskler (Kredi ve Politik Risk Sigortaları) ve Finansal Kuruluşlar” Bölümü'nün kuruluşunu yaparak bu risklere yönelik olarak danışmanlık yaptı, Direktör pozisyonunda görev aldı. Akabinde, Atradius Credit Insurance N.V. Türkiye İstanbul Şubesinin kuruluşunu yaparak “Ülke Yöneticisi ve Müdürler Kurulu Üyesi” olarak çalıştı. Yeditepe Üniversitesi, Executive M.B.A Bölümünde “Enterprise Risk Management” ve “Lending Policy & Practice ” konularında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders veren Eke, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Ticari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.  Bu süre zarfında “Kurumsal Yönetim”, “Uluslararası Ticaretin Finansmanı”, “Sigorta İşletmeciliği”, “Sigorta Şirketlerinde Piyasa Risklerinin Yönetimi” konularında, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik dersler verdi. Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde  “ Risk Management & Insurance ” ve “ New Trends and Techniques in Trade Finance “ konularında , İstanbul Kültür Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  İşletme  ve Uluslararası Ticaret  Bölümlerinde “ Enterprise Risk Management”, “ Financial Institutions and Markets” , “ Financial Statement Analysis ”, “ Uluslararası Finans ” ve “ Dış Ticaretin Finansmanı ” konularında lisans öğrencilerine yönelik dersler veriyor ve yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapıyor. Doktora tezini “Ticari Alacak Riskleri Yönetiminde Kredi Sigortaları ve Ekonomik Büyümeye Etkisinin İncelenmesi” konusunda hazırlayan Selda Eke, özel sektör tecrübesiyle çeşitli Üniversitelerde (Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi), yerel ve uluslararası konferanslarda (Euromoney, GTR, Eurofinance Conferences ) “ risk yönetimi ve uluslararası ticaretin finansmanı konularında konuşmacı veya misafir öğretim görevlisi olarak yer aldı.

 

 

İMA Eğitimlerine Başvurmak için Formumuzu Doldurun...