Finansal Okuryazarlık | İstanbul Moda Akademisi
Eğitimler
 

Finansal Okuryazarlık

Süre: 6 Saat

Katılım Ücreti: 300 TL

*İTKİB üyelerine %50 indirim uygulanır. 

Eğitim Tarihi: 18 Mayıs 2018
10.00-17.00

 

Eğitim Yeri: 
İHKİB/ Dış Ticaret Kompleksi/ Yenibosna

Online başvuru için tıklayınız.

Eğitimin Amacı:
Katılımcılara temel finansal konularda bilgi aktarımında bulunmak 

İçerik:
1.Bütçe planlaması niye yapılır ? Nasıl yapılır ?  Bütçe planlamasında satışlar, maliyeti tespiti, yatırım bütçesi nedir ? Nakit bütçesi nedir ?
2.Paranın zaman değeri kavramı, bugünkü değer ve gelecekteki değer hesaplaması nasıl yapılır ?  Basit faiz ve bileşik faiz nedir ?  
3.Finansal Tablolar ; neleri gösterir,  ne amaçlı hazırlanır ?
4.Bilanço ; varlıklar ( aktif ), yükümlülükler ( pasif ), özkaynaklar, bilançonun yorumlanması, aktif pasif yönetimi nedir ?
5.İşletme sermayesi nedir ? Nasıl yönetilir ? Niye önemlidir ?
6.Finansal analiz nedir ? Finansal göstergeler, finansal oranlar ne ifade eder ?
7.Risk nedir ? Risk yönetimi nedir ? Finansal ve finansal olmayan riskler neledir ? Kur riski nedir ? Kredi riski nedir ? Operasyonel riskler nelerdir ? Nasıl yönetilir ? 
8.Bankacılık faaliyetleri nelerdir ? Sigortacılık faaliyetleri nedir ? 
9.Finansal piyasalar deyince ne anlıyoruz ? Para piyasaları ve sermaye piyasaları arasında ne fark vardır ? Temel araçları nelerdir? 

PROGRAM İÇERİĞİ

 

 

Eğitmen: Sayın Dr. Selda Eke

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünü 1988 yılında Üniversite 1.cisi olarak bitiren Selda Eke, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü  bölümünde yüksek lisans ve doktora derecesini İngilizce olarak tamamlamıştır.

Bankacılık, finans, risk yönetimi ve sigortacılık konularında profesyonel deneyime sahip olan Selda Eke, Chemical Mitsui Bank A.Ş ve Credit Lyonnais Bank Türkiye İstanbul Şubesi'nde '' Kredi Pazarlama ve Kurumsal Bankacılık Bölümlerinde " yöneticilik yapmış, Koçbank A.Ş, ve Halkbank A.Ş 'de Kurumsal Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.

Yaşar Holding A.Ş ' de '' Finansal İlişkiler Koordinatörü '' olarak görev alan Selda Eke daha sonra Doğan Emeklilik A.Ş ' de Kurumsal Satış Müdürü olarak çalışmıştır. Aon Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş ' de '' Finansal Riskler ( Kredi ve Politik Risk Sigortaları ) ve Finansal Kuruluşlar '' Bölümünün kuruluşunu yaparak bu risklere yönelik olarak danışmanlık yapmış, Direktör pozisyonunda görev almıştır. Akabinde, Atradius Credit Insurance N.V Türkiye İstanbul Şubesinin kuruluşunu yaparak '' Ülke Yöneticisi ve Müdürler Kurulu Üyesi '' olarak çalışmıştır. Bankacılık, sigortacılık ve finans alanındaki deneyimi yaklaşık 25 yıldır.  Çalışma süresi boyunca çalıştığı kurumların yurtdışı merkezlerinde bankacılık, dış ticaret finansmanı, risk yönetimi ve sigorta konularında çeşitli eğitimler almıştır.

Yeditepe Üniversitesi, Executive M.B.A Bölümünde '' Enterprise Risk Management '' ve '' Lending Policy & Practice '' konularında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermiş, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Ticari Bilimler Fakültesi Bankacılık ve Finans Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Bu süre zarfında '' Kurumsal Yönetim '' , '' Uluslararası Ticaretin Finansmanı '' , '' Sigorta İşletmeciliği '' , '' Sigorta Şirketlerinde Piyasa Risklerinin Yönetimi '' konularında, lisans ve yüksek lisans öğrencilerine yönelik dersler vermiştir.

Halihazırda, Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde '' Risk Management & Insurance '' ve '' New Trends and Techniques in Trade Finance '' konularında, İstanbul Kültür Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme ve Uluslararası Ticaret Bölümlerinde '' Enterprise Risk Management '' , '' Financial Institutions and Markets '' , '' Financial Statement Analysis '', '' Uluslararası Finans '' ve '' Dış Ticaretin Finansmanı '' konularında lisans öğrencilerine yönelik dersler vermekte ve yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Doktora tezini '' Ticari Alacak Riskleri Yönetiminde Kredi Sigortaları ve Ekonomik Büyümeye Etkisinin İncelenmesi '' konusunda hazırlayan Selda Eke, özel sektör tecrübesiyle çeşitli Üniversitelerde ( Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ), yerel ve uluslararası konferanslarda ( Euromoney, GTR, Eurofinance Conferences ) '' risk yönetimi ve uluslararası ticaretin finansmanı konularında konuşmacı veya misafir öğretim görevlisi olarak yer almıştır.

 

İMA Eğitimlerine Başvurmak için Formumuzu Doldurun...