Doğal Boyama Sanatı 2: Deneysel Renk, Desen ve Doku Çalışmaları | İstanbul Moda Akademisi
Eğitimler
 

Doğal Boyama Sanatı 2: Deneysel Renk, Desen ve Doku Çalışmaları

Süre: 21 Saat (6 saat x 3 gün, 3 saat/1 gün)

Katılım Ücreti: 900 TL

*İTKİB üyelerine %50 indirim uygulanır.

Eğitim Tarihleri:

30 Haziran Cumartesi 10.00 – 17.00

07 Temmuz Cumartesi 10.00 – 17.00

14 Temmuz Cumartesi 10.00 – 17.00

21 Temmuz Cumartesi 10.00 – 13.00

Bu atölye dersi öğrenciyi doğal boyama tekniklerinin sürdürülebilir dünyasıyla tanıştırıp, onlara ekolojik yöntemlerle yün, ipek, koton gibi doğal lifleri boyama ve kumaş üzerinde desen yaratmayı öğretmeyi amaçlar.

Doğal boyama tarihi ve modern doğal boyamacılık üzerine bilgi verildikten sonra, öğrenciler doğal boyamanın ana ilkelerini öğrenirler. Bu atölye dersinde indigo ve doğal boya yapımına ağırlık verilecek, öğrencilere bu bilgiler verildikten sonra, indigoyla tekstil üzerine desen yaratmak için kullanılan çok eski bir Japon tekniği olan shibori ve kendi ürettikleri doğal boyalarla tahta/blok baskı yöntemleri öğretilecektir. Öğrenciler, dersi bu doğal yöntemlerle ürettikleri desen ve baskılı kumaşlardan oluşmuş bir portfolio ve yukarıdaki bu metodları birleştirdikleri bir final projesi ile bitireceklerdir.

Bu derse kayıt olmak için Doğal Boyama Sanatı 1’i almış olmak zorunlu değildir. Doğal Boyama Sanatı 1’de detaylı olarak anlatılan doğal boyama tekniklerinin (mordanlama, boyama ve fikse etme) üzerinden geçilecektir.

İçerik:

1.Doğal boyama tarihçesi ve teknikleri

2.Günümüzdeki modern sürdürülebilir boyama metotları üzerine bilgi ve kritik yaklaşım

3. Doğal boyamanin ana ilkeleri

4. Doğal boyama ile desen ve baskı çıkarımı:

• İndigo vatı hazırlama ve indigo ile boyama

• Indigo ile Shibori Boyama

• Özgün baskı ve kumaş boyama için doğal boya yapımı

• Doğal boyalarla tahta/blok baskı uygulamaları

 

Gerekli Malzemeler:

• Yün, pamuk ve ipek kumaş

• Bitkiler ve Çicekler

• İndigo Boya

PROGRAM İÇERİĞİ

Egitmen: Aslı Smith

Multi-disipliner tasarımcı  - Sanatsal çalışmaları ağırlıklı olarak serigrafi, blok baskı ve ekolojik baskı gibi alanında yeni ve özgün baskı tekniklerini kapsayan Aslı Smith, 2016 yılında renk, doku, desen, doğal boyama odaklı atölyeler veren; sanat ve zanaat kavramlarını bir araya getiren çalışmalar yapan Heliotropic Studio’yu kurdu.

Aslı Smith New School University'de Media Studies, Pratt Institute'da İletişim Tasarımı lisansüstü programlarını ve Parsons'da Fine Art Foundation Programını bitirdi. 2008’de kendi stüdyosunu kuran Aslı’nın tasarım ve illüstrasyonları pek çok dergi ve kitapta yayınlandı(American Illustration, Communication Arts, Print); ambalaj, vitrin ve tekstilde kullanıldı.

aslismith.com
heliotropicstudio.com
 

 

İMA Eğitimlerine Başvurmak için Formumuzu Doldurun...