Doğal Boyama Sanatı 2: Deneysel Renk, Desen ve Doku Çalışmaları | İstanbul Moda Akademisi
Eğitimler
 

Doğal Boyama Sanatı 2: Deneysel Renk, Desen ve Doku Çalışmaları

Süre: 21 Saat (6 saat x 3 gün, 3 saat/1 gün)

Katılım Ücreti: 900 TL

*İTKİB üyelerine %50 indirim uygulanır.

Eğitim Tarihleri:

30 Haziran Cumartesi 10.00 – 17.00

07 Temmuz Cumartesi 10.00 – 17.00

14 Temmuz Cumartesi 10.00 – 17.00

21 Temmuz Cumartesi 10.00 – 13.00

Bu atölye dersi öğrenciyi doğal boyama tekniklerinin sürdürülebilir dünyasıyla tanıştırıp, onlara ekolojik yöntemlerle yün, ipek, koton gibi doğal lifleri boyama ve kumaş üzerinde desen yaratmayı öğretmeyi amaçlar.

Doğal boyama tarihi ve modern doğal boyamacılık üzerine bilgi verildikten sonra, öğrenciler doğal boyamanın ana ilkelerini öğrenirler. Bu atölye dersinde indigo ve doğal boya yapımına ağırlık verilecek, öğrencilere bu bilgiler verildikten sonra, indigoyla tekstil üzerine desen yaratmak için kullanılan çok eski bir Japon tekniği olan shibori ve kendi ürettikleri doğal boyalarla tahta/blok baskı yöntemleri öğretilecektir. Öğrenciler, dersi bu doğal yöntemlerle ürettikleri desen ve baskılı kumaşlardan oluşmuş bir portfolio ve yukarıdaki bu metodları birleştirdikleri bir final projesi ile bitireceklerdir.

Bu derse kayıt olmak için Doğal Boyama Sanatı 1’i almış olmak zorunlu değildir. Doğal Boyama Sanatı 1’de detaylı olarak anlatılan doğal boyama tekniklerinin (mordanlama, boyama ve fikse etme) üzerinden geçilecektir.

İçerik:

1.Doğal boyama tarihçesi ve teknikleri

2.Günümüzdeki modern sürdürülebilir boyama metotları üzerine bilgi ve kritik yaklaşım

3. Doğal boyamanin ana ilkeleri

4. Doğal boyama ile desen ve baskı çıkarımı:

• İndigo vatı hazırlama ve indigo ile boyama

• Indigo ile Shibori Boyama

• Özgün baskı ve kumaş boyama için doğal boya yapımı

• Doğal boyalarla tahta/blok baskı uygulamaları

 

Gerekli Malzemeler:

• Yün, pamuk ve ipek kumaş

• Bitkiler ve Çicekler

• İndigo Boya

PROGRAM İÇERİĞİ

Eğitmen: Aslı Smith; Grafik tasarımcı ve illüstratör. Aslı 2008’de kendi stüdyosunu kurdu.Tasarım ve illüstrasyonları pek cok dergi ve kitapta yayınlandı. (American Illustration, Communication Arts, Print), ambalaj, vitrin ve tekstilde kullanıldı. 2013'ten bu yana Istanbul'da yaşayan Asli'nın stüdyosu New York ve İstanbul'da faaliyet göstermektedir. Aslı, New School University'de Media Studies, Pratt Institute'da İletişim Tasarımı lisansüstü programlarını ve Parsons'da Fine Art Foundation Programını bitirdi. Çalışmaları ağırlıklı olarak tekstil odakli ve serigrafi, blok baskı, ekolojik baskı gibi alanında yeni ve özgün baskı tekniklerini kapsamaktadır.

Egitmen: Aslı Jackson

2004 yılında Londrada University of The Arts‘ta Akademik kariyerini Moda Tasarım Teknolojisi üzerine tamamladıktan sonra Vivienne Westwood ve Alexander Mcquenn ile çalışma imkanı yakaladı. 2010 yılında bir projesi için İstanbul’a gelerek bu şehre yeniden aşık oldu ve çalışmalarını eş zamanlı olarak sürdürmeye başladı. Tarih, mitoloji ,bilim, felsefe ve teknoloji gibi disiplinler arasında özgün geçişler yapıyor. Defileleri kavramasal birer performans işlevi görüyor. Bu sene ilk kez alışılmışın dışında ciddi bir hamle yaparak hazır giyime yenilikçi bir bakış açısı getiriyor. İkinci line olan sürdürülebilir moda konsepti Garderobe Surgery By Asli Jackson Londra’da 2004 yılında tüketicilerin kullanmadıkları ancak bir türlü ayrılamadıkları giysilerini Cancer Research (Kanser Araştırma Vakfı) na bağışlamasıyla başladı. Bu işbirliği ile tasarımcının girişimdeki amacı elindeki ürünleri değerlendirerek kişilerin sosyal statülerine göre yenilikçi, sürdürülebilir koleksiyonlar ve gardrobe yaratmaktır. Jackson, tasarımcılığın yanı sıra, birçok ünlü isim ve kurumsal yapıyla kreatif direktör ve stil danışmanı olarak çalışıyor. 2013 yılında evrensel kadın girişimci ödülü alan ve ülkemizi kültürel alanda temsil eden Aslı Jackson uluslarası projelerde özellikle kültürümüze ait değerleri sembolleştirmeyi seviyor. Kendisi son olarak Bakü Moda Haftası’nda Nasreddin Hoca’dan esinlendiği koleksiyonunu sundu.

 

İMA Eğitimlerine Başvurmak için Formumuzu Doldurun...